“Oscars 2018” – Filmi më i mirë, ekspertët aludojnë mes ‘Dunkirk’-ut, ‘Get Out’, ‘Lady Bird’ dhe ‘The Post’

0
30

Me vetëm tre ditë deri sa të fillojë votimi i nominimeve të Akademisë, 26 ekspertë të ‘Oscar’-it nga mediat kryesore kanë qenë të zënë me përditësimin e parashikimeve të tyre për “Filmin më të mirë të vitit”.

 

Fronti i vjetër, “Dunkirk”, ende ka shtatë ekspertë në këndin e saj; megjithatë, kjo është poshtë nga një duzinë votash në fillim të muajit të kaluar për epikën e Luftës së Dytë Botërore të Christopher Nolan.

 

Dy kandidatët e tjerë – “Lady Bird” e Greta Gerwig  dhe dokumentari dramë i Steven Spielbergut “The Post” – gjithashtu kanë shanset kryesore të 7/1. Përderisa këto filma kanë vetëm votat e katër dhe pesë ekspertëve, pjesa tjetër e prognostikatorëve janë duke i renditur ato mjaftueshëm sa që mbështetja e tyre e përgjithshme është e barabartë me atë të “Dunkirk”-ut.

Pesë më shumë nga ‘Oscarologët’ janë duke mbështetur filmin social të Jordan Peele, “Get Out”, e cila kishte një shfaqje të mrekullueshme në SAG me oferta për të dy yjet e filmit Daniel Kaluyya dhe bashkë-aktorin e saj. Dhe me shumicën e ekspertëve të tjerë që vendosin figurën në një nga pesë sllotet e tyre të para, tani ka shanset e 8/1 të fitojë çmimin “Filmi më i mirë”.

Pesë ekspertët e tjerë janë të ndarë në katër filma. Dy ekspertë janë marrë me fantazi të Guillermo del Toros, me filmin e tij “The Shape of Water”. Tre filma kanë një votë: Romani i Luca Guadagnino “Call me by your name”, i cili ishte fituesi i madh në LAFCA, Joe Wright ” Darkest Hour” i Winston Churchill dhe studimi i karakterit të Martin McDonagh, për filmin “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here