Lubonjës rrezikon t’i pritet këmba, shpërthen ndaj Edi Ramës: Do të ta dërgoj ta varësh…

0
54

Familja e saj vuajti mjaft në kohën e regjimit komunist në Shqipëri, ku shumë anëtarë u burgosën.

Ajtanga Lubonja, sot aktiviste e njohur e shoqërisë civile, kushëri e analistit Fatos Lubonja, sot kalon ditë mjaft të vështira. Familja e saj dikur ishte e konsideruar “armike e popullit”, ku thuajse u burgosën të gjithë meshkujt e familjes Lubonja. Me një jetë të vështirë, e internuar, dhe gra që ju deshën tja dilnin vetë në jetë, sot Ajtanga Lubonja, në moshën 70-vjeçare, jo vetëm që vuan nga një sëmundje e rëndë, por është edhe e braktisur nga shteti. Ajo jeton në një konvikt, pa ndihmë nga shteti, pa një pension për t’i shpërblyer sadopak vuajtjet që ajo ka kaluar në diktaturë, dhe pa i garantuar asnjë ilaç për sëmundjen e diabetit, që duhet theksuar se janë mjaft të kushtueshëm. Rritja e çmimit të energjisë elektrike dhe abuzimet që bëhen në kurriz të qytetarëve, fatkeqësisht. reflektohen më së miri në rastin e sa.

Një e moshuar që jeton e vetme, me pak mundësi për të gatuar, pasi jo gjithmonë i ka paratë për të blerë produktet, paguan gati 120 mijë lekë të vjetra në muaj energji elektrike. A mund t’i dilet në këto kushte?! Vetë Ajtanga Lubonja thotë se është e fortë. Ajo tashm,ë është 70 vjeç dhe vështirësitë më të mëdha i kaloi. Fatjorët për gjendjen e saj, ajo i di më së miri. Me gishin e akuzës, ajo zgjedh kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun Erion Veliaj. Shëndeti i saj është përkeqësuar dhe siç ajo thotë, rrezikon t’i pritet edhe këmba. Fjalët e ashpra nuk i mungojnë ndaj përgjegjësve të gjendjes së saj. Përgjegjës, për faktin e thjeshtë se e kanë lënë në baltë. Atë dhe shumë të msohuar të tjerë, në pamundësi të tilla për t’ia dalë të kontrollojnë të paktën shëndetin e tyre.

“Edi Rama….hë u ndjeve i lumtur se më në fund MUNDE NJë LUBONJE! Me mendjen tënde prej përbindëshi më dënove me vdekje të vuajteshme dhe ja Diabeti po më merr edhe këmbën…po ma prenë, se plagët e diabetit zor të mbyllen sidomos pa kuruar….e do të ta dërgoj këtë këmbë që ta vësh në muzeun tënd të kanibalit….ku ke vendosur të vesh një Popull të tërë që e ke dënuar me vdekje! Thuaji edhe atij sozisë tënd në karakter Erjon Velisë ….se edhe ai ka bërë çmos që unë të vuaj sa më shumë! Unë të paktën u bëra 70 vjec me vuajtje po me nder e kokën lart,po ti si do tja bësh!Si ja bën kur vë kokën në jastëk…të dalin në ëndërr viktimat e tua! Një ditë do ta paguash!!!”, shkruan Ajtanga Lubonja në rrjetin social Facebook.

Ky rrjet social është vendi ku ajo shpesh zgjedh të flasë hapur. Në vend tjetër, nuk e dëgjonë.

Aty ka rrëfyer për kërcënimet që ka marrë, pas shkrimeve që bënte teksa sulmonte Gramoz Ruçin, apo aktorë të tjerë politikë. Mllefin më të madhe e ka me kryebashkiaun e Tiranës Erion Veliaj. E ka ndjekur së fundi teksa ishte i ftuar në Opinion. Gazetarët nuk i bënë një pyetje, të cilën ajo donte t’ja thoshte me ulërima.

A e dini sa kollaj ësbtë të më vrasësh mua…edhe një fëmijë mund ta bëjë!! Po zgjodhën rrugën e torturës, tmerrit…bënë që sëmundjet të më avancojnë, më kërcënojnë me shtetin! Shikojeni këtë faturë energjie 120 mijë lekë! Më trembin që të hesht (faturimet i bëjnë në bazë të ca sahatëve të pa kolauduar që e dinë të gjithë, po dhe po ta ngresh zërin nuk pyet kush….a pyeti për njeri ERJON VELIA mbrëmë Hic! Prandaj nuk më vrasin edhe pse kërcënime me vdekje më kanë bërë…edhe pse me kanë shpërthyer derën, kanë vjedhur e kanë thyer (të gjitha këto janë të evidentuara ne polici….po fajtoret nuk janë gjetur kurrë)!Tani më kanë lënë varur në mëshirë të fatit! Mos kujtoni se i shkruaj kot këto radhë…në një anë a në një anë tjetër….populli vuan pasojat e pushteteve të koruptuara!


Në mëngjes mezi munda të mbledh kaq groshë, vaj nuk mu ndodh…jam mësuar tani me fukarallëkun! Ajo që më bëri të rënkoj thellë qe lajmi për ilacin e diabetit që ishte shumë efikas dhe me 4 shishe u fshika diabeti! Sa mirë do thoni Ju…merre! Po a e dini sa kushtonte 1 shishe…40 euro, po katër që është kura!? Kështu unë 70 vjecarja ,punuar 40 vjet në shtet e vuajtur dhe e torturuar nga diktatura…po e mbyll jetën në një konvikt !

Dhe mbrëmja erdhi…Opinionin nuk e shoh më, po qe Velija dhe u përqëndrova! Një teatër i ndyrë….ulërima sokëllima dhe asnjeri nuk ja përplasi “Ju pastroni PARA…jeni MAFJE”! Ketu cdo gje eshte e shitur e blerë!  Të isha aty do ulërinja…po nuk me thërrasin mua! Jeta ikën sbpejt…LUFTONI në s’doni të mbeteni me një pjatë groshë e të vdisni në mjerim!!!|”, – shkruan ajo.

Edhe kohën e fundit, ish-gazetarja Ajtanga Lubonja ka qenë mjaft aktive, e vlen për tu theksuar lëvizja për të nënshkruar peticion për të marrë firmat për shkarkimin e ish-gurvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here