Shuma marramendëse që u shit tasi i dinastisë Qing

0
76

Një tas jashtëzakonisht i rrallë i dinastisë Qing, u shit sot në ankand në Hong Kong për 25 milionë euro, njoftoi shtëpia e ankandeve “Sotheby’s”.

Me një diametër prej 14,7 centimetrash, është i ngjyrosur me kombinim teknikash kineze dhe perëndimore ku janë pikturuar edhe lule narcizi, që shfaqen rrallë në porcelanet kineze.

 

Ky objekt u ble nga një klient anonim brenda pesë minutash për 24,69 milionë euro, raporton ata.

“Ky është padyshim ekzemplari më i bukur i llojit të tij”, deklaroi Nicolas Chow, presidenti i degës aziatike të “Sotheby’s”.

Megjithatë, kjo vlerë e jashtëzakonshme nuk përbën një rekord për një qeramikën kineze.

Një tas 1 000-vjeçar i dinastisë Song, që është shitur për 32 milionë euro, mban rekordin që prej tetorit.

Ky tas ishte përdorur nga perandori Kangxi në vitet 1720.

Ai u punua në një prej atelieve perandorake në Qytetin e Ndaluar të Pekinit nga një ekip i vogël artizanësh, të ndihmuar nga jezuitë të ardhur nga Europa.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here