Volvo prezanton kamionin e parë të tij, i gjithi elektrik

0
64

185 kW Volvo FL Electric mund të udhëtojë deri në 300 kilometra, por kryesisht përdoret në qytete.

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo ka nisur kamionin e saj të parë të gjithin elektrik. Volvo FL Electric do të përdoret kryesisht për transportin në qytete ose në shërbim të grumbullimit të mbetjeve. “Me këtë model, ne u mundësojmë qytezave të zhvillimit të qëndrueshëm të përfitojnë nga transporti elektrikë”, tha presidenti i Volvo Trucks , Claes Nilsson në një njoftim për shtyp .

16-ton Volvo FL Electric ka një motor elektrik 185 kW (248 hp) dhe mund të mbajë dy deri në gjashtë bateri litium-jon . Kapaciteti i tyre varion nga 100 në 300 kWh. Ngarkimi në një stacion të shpejtë të ngarkimit duhet të zgjasë një deri në dy orë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here