“Serbia do të dënojë sulmet ndaj Sirisë, si ato të vitit 1999”

0
89

“Serbia duhej të përcaktojë dhe të dënojë sulmet ajrore ndaj Sirisë dhe popullit sirian, pasi ata dënuan bombardimet në vitin 1999” thotë Vojisllav Sheshel.

Vojisllav Sheshel i tha Asamblesë Kombëtare të Serbisë se populli i Sirisë ka qenë gjithmonë një popull miqësor me serbët dhe për këtë arsye Serbia duhet të solidarizohet me ta, transmeton lajmi.net.

“Major i popullit sirian dhe sirianë kanë dënuar ashpër agresionin kundër Republikës Federale të Jugosllavisë në vitin 1999. Për regjimin që ka joshur sanksione mbi Sirinë ne kurrë nuk kemi dëgjuar zyrtarisht se këto sanksione janë shfuqizuar ose ne kemi kërkuar që të shfuqizohen. Ne me popullin sirian jemi njerëz miqësor dhe ata kanë qenë gjithmonë në solidaritet me ne dhe ne duhet të jetë me ta “, ka thënë ai.

Ai shtoi se Serbia ngrohtësisht uron popullin sirian dhe presidentin Bashar al-Assad në “fitore të madhe kundër fuqive okupatore perëndimore, Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Franca”.

“Forcat perëndimore janë të trashë, dhe i lus që të paktën ta ruajnë fytyrën e tyre. Ata njoftuan se shkarkuan raketat e ryre, por asnjëri prej tyre nuk e goditi objektivin. Atje u shkatërruan disa ndërtesa, askush nuk u vra dhe u ruajten e armët kimike. Ato nuk janë shkatërruar, “tha ai.

Për shkak të kësaj, forcat e Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Francës kryen sulme ajrore ndaj instalimeve ushtarake në Siri të shtunën.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here