Pite të vogla greke

0
189
Gatuani këtë recetë të veçantë të piteve dhe do të provoni një shije të mrekullueshme. Ja se si t’i përgatisni …
cook time
30 min
servings
9 porcione
difficulty
E Lehtë
Përbërësit
  • pite
  • 1 kuti humus qiqrash(me hudhër)
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1/2 filxhan çaji kastravec (i copëtuar)
  • 1/4 filxhan çaji ullinj(të copëtuar)
  • 2 lugë gjelle majdanoz(i copëtuar)
  • 2 lugë gjelle kopër
  • 85 gr djathë
  • domate qershi
Përgatitja
1
Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 176 gradë Celcius.
2
Lyeni me pak yndyrë format e kiflleve dhe lërini mënjanë.
3
Prejini pitet në 3 pjesë në formën e picës dhe vendoseni secilën në formën e kifleve.
4
Shtypini lehtësisht që të formojnë një formë kupe dhe vendosini në furrë të piqen për rreth 7 minuta.
5
Më pas largojini nga zjarri dhe lërini të ftohen për rreth 10 minuta.
6
Mbushni secilën prej tyre përgjysmë me humus.
7
Ndërkohë në një enë shtoni vajine ullirit, kastravecat, ullinjtë, majdanozin dhe koprën e prerë. Përziejini mirë dhe hidhni pak nga masa e përgatitur mbi humusin në çdo pite.
8
Në fund, dekorojini pitet me domatetqershi të prera përgjysmë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here