Pancake

0
198
Kjo recetë është e mjaftueshme për 4 persona. Për një mëngjes të shijshëm mund t’i shoqëroni me çfarë keni në shtëpi si mjaltë, nutella, reçelra të ndryshme etj.
cook time
30 min
servings
4 porcione
difficulty
E Lehtë
Përbërësit
  • 260 gr miell (rreth 2 kupa)
  • 2 lugë pluhur pjekës(të jetë e freskët)
  • vezë
  • 2 kupa qumësht
  • 2 lugë sheqer
  • 1 lugë kripë
  • 1 lugë ekstrakt vaniljeje
  • vaj vegjetal
Përgatitja
1
Përzieni bashkë miellin me sodën për pjekje në një tas të madh.
2
Rrihni vezët dhe më pas hidhni në qumësht së bashku me sheqerin dhe kripën dhe përziejini derisa sheqeri të jetë shkrirë. Hidhni dhe vaniljen.
3
Tani shtojeni këtë masë tek mielli me sodën e bukës dhe përdorni një pirun që ta përzieni me ngadalë masën deri sa përbërësit e thatë të mos jenë më të tillë. Mos e përzieni shumë.
4
Sërish shihni disa toptha të vegjël. Ata më të mëdhenjtë mund t’i shtypni me pirun, por mos e përzieni më shumë se 20 sekonda.
5
Lëreni të gjithë masën të pushojë për 20 minuta. Nga fundi i kësaj kohe, ngrohni një tigan në flakë mesatare, yndyroseni me pak vaj.
6
Për çdo pancake, hidhni ¼ kupë të masës në tigan. Gatuajeni deri sa pjesa e sipërme të jetë plot me flluska dhe pjesa e poshtme ngjyrë kafe.
7
Kthejini dhe piqini dhe anën e sipërme deri sa të jetë në këtë ngjyrë. Hiqni dhe lërini në një vend të ngrohtë, në një furrë të parangrohur.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here