Byrek me Lakër

0
218

Byrek me Lakër dhe Spec djegës…Nje shije fantastike e lakres e kombinuar me specin djeges.
cook time40 minservings6 porcionedifficultyMesatare
tags Miell, Brumëra, Vegjetariane, Ndërkombëtare, Drekë ose Darkë, Dimërore
Ruaj
E gatova
Vlerësoje
Printo
Përbërësit
1 pako peta
1/2 kokë lakër (mesatare)
1 kokërr qepë
3 copë karotë
2 gr spec djegës
45 ml uthull (vere)
2 degë selino
100 ml vaj ulliri
250 gr djathë i bardhë
5 gr kripë
0.1 gr piper i zi
Përgatitja
1
Kavërdisni qepën dhe shtoni lakrën e grirë jo shumë hollë. Lëreni sa të bjerë volumi i saj dhe më pas e rregullojeni me kripë. Grini karotat hollë dhe shtojani lakrës me pak spec djegës. Në fund, shtoni dhe selinonë të grirë bashkë me gjethen e saj.
2
Lëreni dhe për pak minuta në zjarr. Në fund shuajeni me pak uthull dhe lëreni të ftohet. Më pas thërrmoni djathin dhe trazojeni mirë të gjithë mbushjen duke i shtuar dhe piper të zi.
3
Hapni një petë sfoliatë, priteni në katrorë në brinjë të barabartë 12 cm, vendosni një lugë mbushje në qendër, paloseni në formë trekëndëshe duke bashkuar anët dhe piqeni në temperaturën 200 gradë për 20 min.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here