Pite të mbushura me Proshutë pule dhe Djathë

0
171
Një recetë e thjeshtë italiane jo me shumë përbërës. E lehtë në gatim dhe e përshtatshme si antipastë apo pjatë shoqëruese. Hudhra, kripa dhe piperi e bëjnë dhe më të shijshme.
cook time
15 min
servings
4 porcione
difficulty
E Lehtë
Përbërësit
 • 450 gr bukë (e copëtuar me dorë në përmasa të trasha që përshtaten me tosterin)
 • 1 thelpi hudhër (i qëruar dhe i përgjysmuar)
 • 1/2 filxhan domate (të thara në diell, të paketuara në vaj)
 • domate (mesatare, pa fara dhe të copëtuara)
 • 1/4 filxhan qepë e kuqe (të prera hollë)
 • 1/4 filxhan vaj ulliri(ekstra i virgjër)
 • 2 lugë gjelle lëng limoni (i shtrydhur, i freskët)
 • 1/2 lugë çaji kripë (e papërpunuar)
 • 1 lugë çaji piper i zi (i vrazhdë)
 • 1/4 filxhan majdanoz(i copëtuar)
 • 2 lugë gjelle majdanoz
Përgatitja
1
Përdorni një tostier për të thekur fetat e bukës. Ndërsa tostieri është ende i ngrohtë, fërkoni të dy anët e çdo fete me anën e prerë të hudhrës.
2
Vendoseni tostierin mënjanë të ftohet. Fërkoni me anën e prerë të hudhrës të gjithë brendësinë e një tasi të madh. Hidhni pjesën e fundit të hudhrës.
3
Prisni imët domatet e thara në diell. Grini domatet e thara me vajin e të tyre në dërrasë gatimi dhe hidhini në tas.
4
Shtoni përbërësit e mbetur, me përjashtim të pak majdanozi që do të ruhet për garniturë. Trazojini që të përzihen mirë.
5
Përdorni një thikë buke për të prerë tostën në kube prej 3 cm. Shtoni tostën në tas. Përziejini të gjithë përbërësit për disa minuta, në mënyrë që domatet të shypen në bukë, që ajo të thithë të gjitha shijet. Shijojeni.
6
Shtoni pak më shumë kripë dhe piper nëse dëshiruar. Zbukurojeni me majdanozin e mbetur dhe shërbejeni.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here