Ndodh mrekullia: Zbulohet gjeni që trajton kancerin

0
117

Shkencëtari Cameron Stewart ka studiuar dhe ka zbuluar një gjen të ri në sistemin imunitar të trupit të njeriut dhe sipas tij ky gjen mund të trajtojë sëmundje si kanceri dhe sëmundjet autoimune.

Sipas shkencëtarit dhe kolegëve të tij, ky gjen u paraqit në organizëm para 500 milionë vjetëve në organizma shumë më të thjeshtë se njerëzit, transmeton gazetametro.net.

‘’E kemi gjetur këtë gjen duke studiuar viruset. Viruset nuk mund të reproduktohen vetëvetiu, ata duhet të kenë ndihmën e gjeneve për ta bërë këtë’’, thotë Dr. Stewart.

Ky proces na ka marrë rreth tre vite kohë dhe kemi punuar me përkushtim mjaftë të madh.

Dr Steëart dhe kolegët e tij i kanë publikuar zbulimet e tyre në librin ‘ Journal of Biological Chemistry’, në maj dhe për arsye se ata kanë gjetur funksionin e një gjeni që nuk është studiuar më parë, ata kanë të drejtë ta emertojnë atë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here