Veseli merr “autorësinë” e arrestimit të 5 serbëve të dyshuar për kërcënimin e pjesëtarëve të FSK’së

0
63

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka dënuar kërcënimet që po po dyshohen se po bëhen ndaj familjeve të pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës nga komuniteti serb.

Madje Veseli ka konfirmuar se Policia e Kosovës ka arrestuar 5 persona të dyshuar për këto kërcënime.

Ai, në një deklaratë në faqen e tij në Facebook ka thënë se provokime të tilla nga Serbia nuk i kontribuojnë normalizimit të raporteve në Ballkan.

“Kërcënimi i familjeve të pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, të komunitetit serb, është i papranueshëm. Dënojmë të gjitha aktet që kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës dhe cenimin e jetës së qytetarëve tanë. Dhe sigurojmë të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, pa dallim etnie, se ne do t’i mbrojmë ata. Sot, institucionet e rendit dhe sigurisë në Kosovë kanë përmbushur detyrën e tyre, duke arrestuar pesë persona të dyshuar për cenim të sigurisë dhe rendit.Tentimet e vazhdueshme të politikës serbe për ta penguar dhe dëmtuar në çdo hap integrimin e qytetarëve serbë të Kosovës janë në kundërshtim me parimet e fqinjësisë së mirë, interesave të qytetarëve serbë në Kosovë, vlerave europiane dhe aspiratave për integrimin në BE. Institucionet e Kosovës janë gjithmonë të gatshme për dialog dhe fqinjësi të mirë. Çdo provokim nga Serbia, që e lëndon këtë proces, nuk i kontribuon interesave të të dyja vendeve që synojnë normalizimin e marrëdhënieve dhe stabilitetin e paqen në Ballkan”, ka shkruar Veseli.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here