Takimet e rëndësishme të krerëve të vendit /VIDEO

0
73
Takimet Thaçi-Medvedev dhe Haradinaj-Merkel, në Prishtinë po vlerësohen si takime që forcojnë subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës.

Takimi me kancelaren gjermane po vlerësohet si mundësi e përfshirjes direkte të Gjermanisë në fazën finale të dialogut me Serbinë.

Analistë e profesorë të së drejtës ndërkombëtare kanë analizuar gjerë e gjatë takimet e krerëve të shtetit, në dy ditët e fundit dhe ndikimet që mund të kenë këto takime në raportet Kosovë-Serbi për fazën finale të dialogut mes dy vendeve.

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, kishte takuar kryeministrin rus Dmitry Medvedev, ndërsa kryeministri Ramush Haradinja kancelaren  gjermane Angela Merkel.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here