Trump: Po tregohemi “agresivë” për çështjen Khashoggi

0
75

Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara po tregohen “shumë agresive” në përpjekjet për të zbuluar se çfarë ka ndodhur me gazetarin saudit, i cili është zhdukur prej një jave, pas hyrjes në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll.

Ekzistojnë shqetësime se Jamal Khashoggi, i cili ka shkruar edhe për gazetën Washington Post, është vrarë.

Presidenti Trump tha në një intervistë televizive se “SHBA kanë dërguar hetues atje dhe po punojnë me Turqinë dhe sigurisht edhe me Arabinë Saudite”.

Presidenti tha për emisionin “Fox & Friends” se Khashoggi “shkoi dhe nuk duket të ketë dalë më nga konsullata”.

Por ai nuk dha hollësi për ndonjë hetim.

Ai u pyet rreth një njoftimi të gazetës Washington Post se të dhënat e kapura nga zbulimi amerikan flasin për një plan saudit për të kapur gazetarin Khashoggi. Presidenti Trump tha: “Kjo do të ishte një gjë shumë e trishtueshme dhe ndoshta do të dimë rreth kësaj në të ardhmen e afërt”.

Ai i përshkroi marrëdhëniet me Arabinë Saudite si “të shkëlqyera”. I pyetur nëse zhdukja e gazetarit mund t’i vinte këto marrëdhënie në rrezik, zoti Trump tha: “Më duhet të zbuloj se çfarë ka ndodhur.” /VoA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here