Huawei mohon gabimet pas akuzave penale amerikane

0
60

Gjiganti kinez i telekomit Huawei ka mohuar të ketë bërë gabim, pasi prokurorët e SHBA paraqitën një mori akuzash kriminale kundër firmës.

Huawei gjithashtu ka hedhur poshtë pretendimet penale kundër zyrtares së tij financiare Meng Wanzhou, e cila u arrestua në Kanada muajin e kaluar.

Akuzat e paraqitura kundër Huawei në SHBA përfshijnë mashtrimin e bankave, pengimin e drejtësisë dhe vjedhjen e teknologjisë.

Rasti mund të përshkallëzojë tensionet midis Kinës dhe SHBA.

Në një deklaratë, Huawei tha se ishte ” zhgënjyer  nga akuzat e ngritura kundër kompanisë sot”.

Ai tha se nuk ka kryer “asnjë nga shkeljet e pohuara” dhe se “nuk është në dijeni për asnjë keqbërje nga znj. Meng”.

Deklarata tha se akuzat për vjedhjen e sekreteve tregtare ishin objekt i një padie civile të vendosur, në të cilën një juri gjeti “as dëm, as sjellje me dashje dhe me qëllim të keq”, shkruan BBC.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here