Erdogan kritikohet për shfaqjen e pamjeve të sulmit në Zelandën e Re

0
33

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u kritikua për shfaqjen e disa pamjeve nga sulmi në Zelandën e Re, për të rritur mbështetjen në tubimet zgjedhore.

Erdogan tha se një pjesë e manifestit të sulmuesit të dyshuar, Brenton Tarrant, ka pasur për qëllim të nxjerrë turqit jashtë Evropës.

Në një tubim zgjedhor të dielën, Erdogan tha se i dyshuari e ka vizituar Turqinë dy herë dhe se ka dashur që myslimanët turq të largohen nga territori evropian i Turqisë për në anën perëndimore të Ngushticës së Bosforit.

Ministri i Jashtëm i Zelandës së Re, Winston Peters, i porositi zyrtarët turq se shfaqja e videove “është e padrejtë” dhe se rrezikon qytetarët e tij jashtë vendit.

Pesëdhjetë persona janë vrarë në sulmin e së premtes në dy xhami në qytetin Kristçërç të Zelandës së Re.

Sulmuesi i dyshuar e ka transmetuar drejtpërdrejt aktin e tij në Facebook.

Në Zelandën e Re pamjet janë klasifikuar si një “publikim shqetësues” dhe shpërndarja ose posedimi i tyre konsiderohen shkelje.

Facebook ka thënë se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit në mbarë botën, gjatë 24 orëve të para.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here