Finalizohen përgatitjet rreth organizimit të Maturës Shtetërore 2018

Këshilli Shtetëror i Maturës (KShM) i kryesuar nga kryetari Fehmi Hysenaj, ka mbajtur takimin e radhës për finalizimin e përgatitjeve për organizim të Maturës...

Kundërshtohet zgjedhja e rektorit të ri të Universitetit të Prizrenit

Zgjedhja e Ismet Temajt si Rektor në Universitetin e Prizrenit ‘Ukshin Hoti’ po quhet e jashtëligjshme nga Sekretari i këtij universiteti. Të mërkurën, në mbledhjen...

Bytyqi emocionohet pasi mban fjalim në shkollën ku kishte qenë vetë nxënës

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), Shyqiri Bytyqi ka vizituar sot objektin e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Hasan Prishtina” në...

Vjen një njoftim i rëndësishëm për testin e maturës në Prishtinë

Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në koordinim me Ministrinë e Arsimit, Shkencën dhe Teknologjisë, organizuan takim informues me mësimdhënës lidhur me përgatitjet...

Kuvendi i kërkon MASHT-it të kryejë punët e veta e mos të zvarrisë ligjet

Komisioni për Arsim, Shkencë dhe Teknologji ka shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Arsimit, ku u kërkua që MASHT-i të marrë përgjegjësit e veta, në...

Komisioni për Arsim kërkon nga MASHT-i të kryejë punët e veta

Komisioni për Arsim, Shkencë dhe Teknologji ka shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Arsimit, ku u kërkua që Ministria e Arsimit të Shkencës dhe Teknologjisë...

Takohen ministri Lekaj dhe rektori i UP-së

Sot, ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, u takua me rektorin e universitetit "Hasan Prishtina”, Marjan Dema, me të cilin biseduan për mundësitë e bashkëpunimit...

Këto do të jenë risitë e testit të maturës këtë vit

Në fund të këtij muaji të gjithë maturantët e Kosovës do t’i nënshtrohen Testit të Maturës. Sikur secilin vit, edhe këtë vit ky test do...

Sa është e vështirë për studentët kosovarë që të fitojnë një bursë?

Përfitimi i bursës i ndihmon studentët për t’i mbuluar shpenzimet gjatë studimeve. Disa qytetarë të anketuar nga Radio Evropa e Lirë dhanë mendimet e tyre...

Zeneli kërkon të ndërrohet komisioni recensues në FSHMN

Lulzim Zeneli sërish i ka hy garës për t’u bërë pjesë e stafit akademik të Universitetit të Prishtinës, si profesor asistent në Fakultetin e...

Weather

Lajme

Gjykatësi i Kushtetueses keqpërdori mijëra euro, kontrabandues i naftës e mallrave tjera në Serbi

Më 28 maj të 2007, Prokuroria Speciale në Beograd kishte ngritur aktakuzë ndaj 28 personave përfshirë edhe Radomir Llabanin, i treti për nga pesha...

Veseli në Tiranë: E ardhmja demokratike e rajonit në BE, varen nga të kuptuarit...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli sot ishte pjesë në ceremoninë e lutjeve të mëngjesit në Tiranë. Veseli thotë se si në të kaluarën,...

Lumezi thotë se e gjithë dosja e Astrit Deharit ka shkuar në Zvicër

Rasti i ish- aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit, që ndërroi jetë në burgun e Prizrenit, tashmë është dërguar për superekspertizë në shtetin e Zvicrës,...