MASHT-i ende nuk e di se në çfarë forme do t’i vlerësojë mësimdhënësit

Ndonëse ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Shyqiri Bytyqi, ka paralajmëruar se mësimdhënësve të Kosovës do t’u bëhet një vlerësim rreth përgatitjes së...

Të hënën fillon gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka njoftuar se gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor fillon të hënën. “MASHT njofton të gjithë mësimdhënësit, nxënësit dhe...

Ministri i Arsimit: Studentët e kolegjeve private do t’iu nënshtrohen provimit shtetëror

Ministri i ri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka paralajmëruar se përpos masave që po ndërmerr në arsimit publik, po mendon të vendosë rregull edhe...

Shkarimi i Bordit mund të largojë edhe Rektorin e Universitetit “Hasan Prishtina”

Ish-udhëheqësi i Bordit të UP’së, Ismet Salihu, ka thënë se Ministri i Arsimit e ka shkarkuar bordin pa kurrfarë paralajmërimi. Ka thënë se tash...

Ministri i Arsimit përmend degët që duhet mbyllur nëpër universitete publike

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi e ka të qartë se një disa prej universiteteve publike do të degradohen në fakultete e kampuse. Ka përmendur...

Përplasje para testit të PISA-s, mësimdhënësit refuzojnë të vlerësohen nga MASHT-i

Rezultatet dëshpëruese të testit PISA që e kanë radhitur Kosovën në fund të listës së 72 vendeve pjesëmarrëse kanë alarmuar Ministrinë e Arsimit, Shkencës...

Vendimi për “Universitetet pas 10 dite

Fati i gjashtë Universiteteve Publike të hapura nga ish-Kryeministri Hashim Thaçi pritet të vendoset brenda 10 ditëve. Komisioni për Vlerësimin e Cilësisë dhe Qëndrueshmërisë...

Haziri: Universiteti publik “Kadri Zeka”, më i miri në nivel të Republikës

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në kuadër të manifestimit mbarkombëtar “Flaka e Janarit 2018”, që i kushtohet dëshmorëve, martirëve dhe të rënëve...

Haziri: Universiteti “Kadri Zeka”, më i miri në Kosovë

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në kuadër të manifestimit mbarkombëtar “Flaka e Janarit 2018”, që i kushtohet dëshmorëve, martirëve dhe të rënëve...

Sot rishqyrtohet vendimi për bursat e studentëve

Sot mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ku pritet të rishqyrtohet vendimi për bursat e studentëve. Me këtë rast organizata...

Weather

Lajme

Qeveria i jep leje Vuçiqit për të vizituar Kosovën

Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën gjatë fundjavës së ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për...

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posaçëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të...

Haradinaj i huton këshilltarët, ia fut vrap në shesh

Kryeministrin Ramush Haradinaj jemi mësuar ta shohim duke vrapuar në natyrë dhe nëpër bjeshkë Por këtë zanat ai nuk e harron as kur është në...