​ORCA kërkon nga rektorët më shumë punë e më pak akuza

ORCA përmes një komunikate për media, ka shprehur shqetësimin lidhur me reagimin e Konferencës së Rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës, e cila sipas...

Për t’i shpëtuar nga mbyllja, UP angazhon 65 ligjërues të pensionuar në fakultete

Katër drejtime në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, rrezikojnë mbylljen. Drejtimi më në rrezik është ai i elektroenergjetikës. Arsye për këtë...

57% e fëmijëve nuk janë të kënaqur me metodat mësimore në shkolla

Këshilli Rinor i Kosovës ka publikuar raportin “Mos supozo nevojat e mia”, i cili ka për qëllim ekzaminimin e nevojave të fëmijëve...

Kërcënojnë studentët: Merrni masa ose publikojmë emrat e profesorëve që bëjnë ngacmime seksuale

Disa studentë të Universitetit të Prishtinës kanë paralajmëruar se do t’i bëjnë publik emrat e profesorëve që kanë bërë ngacmime seksuale ndaj...

Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda

Në mungesë të ligjeve në Kosovë për pensionim të parakohshëm, mësimdhënësit me sëmundje të rënda detyrohen të vijojnë punën. Hulumtues të kësaj...

​Punëtorët teknik të shkollave protestojnë para Komunës së Prishtinës

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës do të protestojë sot para objektit të Komunës së Prishtinës, në shenjë pakënaqësie me mos pagesën...

Gjinovci pretendon se ambasadori gjerman ka ndërhyrë në Agjencinë e Akredimit për kolegjin “Heimerer”

Aktivisti i shoqërisë civile, Rron Gjinovci, po pretendon se ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, për shkak të kolegjit “Heimerer” është...

Koordinatori Hoti shpërblen me sete librash nxënësit fitues të Istogut

Rexhep Hoti, Koordinator Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, u ka dhuruar 167 sete librash nxënësve...

Studentët shqiptarë “heqin dorë” nga ekonomiku e juridiku! Dy degët e reja të preferuara

Numri i studentëve që ndjekin arsimin e lartë ka rënë dukshëm gjatë katër viteve të fundit me rreth 15 për qind, teksa...

UKZ ka nënshkruan marrëveshje me EACEA për projektin milionësh QUADIC të Programit Erasmus+

Rektori i Universiteti i “Kadri Zeka” në Gjilan, Bajram Kosumi, ka nënshkruar marrëveshje me  EACEA (Agjencia Ekzekutive e Komisionit Evropian), për projektin...

Lajme

KPM: Nuk procedojmë asnjë rregullore e cila cenon punën e mediave

Komisioni i Pavarur për Media ka raportuar para Komisionit Parlamentar për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media. Aty deputetët kërkuan...

​Karantina drejt mbylljes, qytetarët që kthehen do të vetëizolohen

Nga Brukseli sot në Kosovë pritet të kthehen edhe 150 persona të cilët janë nga vendet e Beneluksit, ndërsa në ditët në...

Nga zyrat e VV’së flasin për protestën, paralajmërojnë një ditë të nxehtë nesër

Për nesër Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se në shesh do të mbledhin deri në 5 mijë persona, derisa për këtë organizim që...