Shkollat në veri nën ‘komandën’ e Ministrisë së Arsimit të Serbisë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyçi, në seancën e Kuvendit të Kosovës deklaroi se shkollat serbe në vend vazhdojnë të aplikojnë sistemin...

Nepotizmi duhet të luftohet në të gjitha instancat në UP

Avokati i Popullit ditë më parë ka nxjerrë Opinionin në lidhje me parandalimin e nepotizmit në Universitetin e Prishtinës, me ç’rast rekomandohej ky i...

Arsimi dhe shëndetësia, dy fusha të lëna pas dore

Shëndetësia dhe arsimi mbesin dy nga sektorët më të pazhvilluara në Kosovë. Investimet e vogla në këto dy fusha, vlerësohet se kanë ndikuar shumë...

Bytyqi: Shpejt funksionalizohet Agjencia e Akreditimit

Agjencia e Akreditimit shpejt do të bëhet funksionale. Kështu thotë ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, për agjencinë e cila po sjell probleme që probleme sjell...

48-vjetori i themelimit të UP-së

Sot mbahet ceremonia e shënimit të 48-vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Ceremonia mbahet në amfiteatrin e Bibliotekës Qendrore Universitare, ku fillimisht...

Bashkëshortja e Presidentit Thaçi, Lumnije Thaçi, emërohet prodekane në Universitetin e Mitrovicës

Zonja e Parë e Kosovës ka filluar punë si prodekane në Universitetin e Mitrovicës ‘Isa Boletini’. Bashkëshortja e presidentit Hashim Thaçi është emëruar prodekane e Fakultetit...

Bytyqi: Mësuesit e diasporës po kontribuojnë në ruajtjen e gjuhës shqipe tek të rinjtë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Shyqyri Bytyqi ka takuar mësimdhënësit e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në diasporë, ndërsa theksoi se këta mësues...

Zbulohen dallaveret që i bënë nxënësit gjatë Testit të Maturës

Testi i Maturës në këtë vit ka treguar më shumë rezultate pasi që është bërë ndarja në regjione. Fehmi Hysenaj kryetar i Komisionit Shtetëror të...

Ministri i Arsimit viziton një shkollë në Ferizaj ku mbahet Testi i Maturës

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi vizion sot shkollën ‘Kuvendi i Arbërit’ në Ferizaj për të parë nga afër zhvillimin e testit...

Kërkohet mobilizim për arritjen e rezultateve në PISA 2018

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë pjesë në takimin e radhës për testin PISA 2018, i cili është mbajtur me...

Weather

Lajme

Ditët në vijim me mot të vranët dhe shi

Ditëve në vijim mot i ndryshueshëm, me diell dhe shi. Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë, por do të luhaten kryesisht rreth...

Tahiri kërkon hetimin e kërcënuesve të prokurorit Blakaj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në llogarinë e tij në Facebook, ka shprehur pakënaqësinë e tij me lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria...

Thaçi dënon kërcënimet ndaj prokurorit që hetonte veteranët mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër kërcënimet e bëra ndaj prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili edhe dha dorëheqje. Thaçi përmes...