Në UKZ është mbajtur sesioni informuese i programit Erasmus +

Rektori i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan , Bajram Kosumi, mori pjesë në Ditën informuese të Programit Erasmus + për thirrjen e re...

Nexhat Daci zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave

Kuvendi i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, sot ka mbajtur zgjedhjet e rregullta të udhëheqjes së Akademisë dhe zgjodhi Kryesinë e...

Drejtori i shkollës rrah nxënësin, thotë se filloristi e ka provokuar dhe sulmuar

Një nxënës fillorist në fshatin Skifteraj të komunës së Vitisë, po e akuzon drejtorin e shkollës se e ka rrahur brutalisht. Si dëshmi për...

Stafi i angazhuar në UP tash e tre muaj nuk janë paguar

Stafi i angazhuar në Universitetin e Prishtinës tash e tre muaj nuk ka marrë pagesë për orët mësimore që i ka mbajtur në këtë...

Buxhet i pamjaftueshëm për të reformuar arsimin

Ministria e Arsimit e pranon se buxheti i planifikuar për sektorin e arsimit në Kosovë është i pamjaftueshëm. Drejtori i Departamentit të Financave në Ministrinë...

Nxënësi nga American School of Kosova fiton BURSË TË PLOTË 4 VJEÇARE në UNIVERSITETIN...

I gjithë vendi po i gëzohet lajmit për suksesin e Drin Krasniqit, studentit të vitit të katërt në Shkollën Amerikane në Kosovë, të cilit...

Kosovarja fiton çmim shkencor në Mbretëri të Bashkuar

Kosovarja Gresa Latifi ka fituar çmimin evropian për mobilitet shkencor “Eu–SPRI Circulation Aëard”!. Ky çmim iu dha asaj nga Forumi Evropian për Studimin e...

Pushimi dimëror i nxënësve shtyhet në janar

Këtë vit nxënësit në Kosovë do të kenë pushimin dimëror në muajin Janar. Nga data 3 deri me datën 12 janar gjithë shkollat e Kosovës...

Ministri Hasani mirëpret ndarjen e parcelës për Kampusin e Universitetit të Gjilani

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për ndarjen e parcelës për ndërtimin e kampusit të Universitetin të Gjilanit...

Bytyqi: Fakultetit i Matematikës nuk do të ndërtohet në vitin 2018

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) nuk e ka planifikuar në buxhetit për vitin 2018 ndërtimin e objektit për Fakultetin e Matematikës. Kështu bëri...

Weather

Lajme

Nxehet situata në Kuvend, Haradinaj: Marre ju koftë juve të LDK-së

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk duhet t’i dhemb askujt që raporti i Bulliqit të mos jetë pjesë e marrëveshjes. Ai ka...

Avdullah Hoti i ashpër me Haradinajn: Lem të flas se boll fole ti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kryeministrit Haradinaj, i cili u tha se marre që LDK po kërkon heqjen...

Isufi: Nuk duhet të ketë hezitim të votohet edhe raporti i Bulliqit dhe marrëveshje...

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se është arritur një marrëveshje që saktëson elementet që janë kundërshtuar në të kaluarën. Ai...