Bytyqi: Rregullorja e re lehtëson aplikimin e Kosovës për fondet në H2020

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka deklaruar se rregullorja e re për funksionalizimin e pikave të kontaktit për rritjen dhe shfrytëzimin...

Qeveria ndërhyri në Agjencinë e Akreditimit për llogari të privatëve

Një shkresë e ministrit të Arsimit, Shyqyri Bytyqi, ka zbuluar motivin e tij për ta shkarkuar menaxhmentin dhe anëtarët e Bordit të Agjencisë së...

Demolli kërkon nga UP’ja mbi 4 mijë euro kompensim për “mospërmbushje të kontratës”

Profesori i Fakultetit Juridik, Haki Demolli, ka paditur Universitetin e Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina”, me pretendimet “për mos përmbushje të kontratës”, duke kërkuar kompensim...

Gati gjysmë milion mungesa për katër muaj në shkollat e kryeqytetit

Edhe kur nuk ka grevë nxënësit po humbin jashtëzakonisht shumë orë mësimi. Vetëm brenda katër muajve në shkollat e kryeqytetit janë evidentuar gati gjysmë...

Mani: Ministri i Financave e ka penguar Ligjin për pensionet e mësimdhënësve

Nënkryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Lutfi Mani, ka theksuar se në muajin shkurt Ligjit për pensionet e mësimdhënësve...

Profesorët e njohur nga Amerika, ligjërojnë në Universitetin “Haxhi Zeka” në Pejë

Sot në Universitetin Publik Haxhi Zeka kanë aritur dy profesorë të njohur nga Universiteti i Ohio’s Bryan H. Ward dhe Brian Anderson ku kanë...

MASHT drejt anëtarësimit në COST

Anëtarësimi i Kosovës në programin e Bashkëpunimit Evropian në Shkencë dhe Teknologji (COST) hap mundësi të bashkëpunimit të shkencëtarëve tanë me shkencëtarë eminentë të...

Bytyqi: Greva në arsim nuk është e arsyeshme

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka thënë se me kohë e kanë proceduar në Qeveri Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit në vitet...

Profesorë nga SHBA, në Universitetin “Haxhi Zeka” – Pejë

Sot në Universitetin Publik 'Haxhi Zeka' kanë aritur dy profesorë të njohur nga Universiteti i Ohio’s Bryan H. Ward dhe Brian Anderson ku kanë...

Vjen reagimi nga Këshilli i Prindërve: Greva në arsim, shqetësuese

Greva e përgjithshme që po mbahet sot në të gjitha institucionet arsimore të Kosovës, ka shtyrë edhe Këshillin e Prindërve të Kosovës që të...

Weather

Lajme

Mogherini: Dyert e BE’së janë të hapura për Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europain për Politikë të Jashtme e Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se Kosova është pjesë e strategjisë së BE-së...

Vdes një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Jashtme

Zëvëndëskryeministri dhe njëherit Ministrit të Punëve të Jashtme, Behxhet Paclli, ka njoftuar se para pak çastesh ka ndërruar jetë kolegu i tij në MPJ,...

Këshilltari i Thaçit në Beograd: Është koha për zgjidhje (Video)

Këshilltari i Presidentit të Kosovës ka zhvilluar një vizitë në Beograd, ku ka shprehur qëndrimet e Prishtinës për normalizimin e marrëdhënieve. Ai beson se...