Komisioni për Arsim ratifikon emrat e bordit të akreditimit

Komisioni për Arsim në Kuvendin e Kosovës ka ratifikuar emrat e anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë. Shumica e deputetëve të këtij komisioni e votuan...

MAShT zgjodhi kryesinë e re të Këshillit të Prindërve

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka zgjedhur kryesinë e re të Këshillit të Prindërve të Kosovës, kryetarin, nënkryetarin dhe sekretarin e KPK-së. Zëvendësministri i...

Bytyqi nënshkruan marrëveshje me Shërbimin Botëror të Universitetit të Austrisë

Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Veronika Nitsche, përfaqësuese e WUS Austria, për administrimin e grantit për bashkëfinancimin e projektit...

Lutfi Haziri: Ramadan Mehmeti është letërnjoftim i librit gjilanas

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka marrë pjesë sot në ceremoninë e organizuar të “Javës së Bibliotekës”, ku edhe është përuruar edhe...

Ferizaj: Arsimtari vendosë 31 njësha brenda një klase

Në Gjimnazin “Kuvendi i Arbrit” në Ferizaj, brenda një klase të vetme, në periodën e parë mësimore janë mbyllur 31 nota negative (njësha) në...

Studentët nuk e duan as këtë rektor, kërkojnë shkarkimin e Demajt

Askione për shkarkimin e rektorit Organizata “Demokracia Studentore” po vazhdon me aksionet studentore kundër rektorit të UP-së Marian Dema, ndërsa tani po kërkon edhe...

SBASHK-u e anulon grevën e paralajmëruar më 13 prill

Nënkryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK), Lutfi Mani ka konfirmuar për Telegrafin se ata do ta anulojnë grevën e...

Procedohet në Kuvend projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit

Qeveria e Kosovës ka proceduar në Kuvend projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip në Kosovë nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin...

Hamza voton kundër, paqartësi rreth projektligjit për punëtorët e arsimit të viteve ’90-ta

Qeveria ka shqyrtuar projektligjin për punëtorët e arsimit nga viti shkollor 1990/91 deri më 1998/99. Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka thënë se ky projektligj...

Po mbahet testi PISA, Bytyqi pret rezultate shumë të mira

Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi, ka qëndruar për vizitë në shkollën fillore “Ibrahim Fehmiu” në Prizren, në ditën kur ka filluar mbajtja e testit...

Weather

Lajme

Diskutohet Projektligji për Pagat, cilësohet si antikushtetues

Këshillit Gjyqësor i Kosovës dhe ai Prokurorial i janë drejtuar Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit...

E aksidentuara tjetër te “Rruga B”, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore

Dje rreth orës 16:00, në Rrugën “B” një person i moshës 20 vjeç ka goditur me veturën e tij dy këmbësore, me ç’rast njëra...

Kjo është 30-vjecarja nga Prishtina që ka ndërruar jetë dje në rrugën B

Aksidenti që ndodhi dje në rrugën B, ku një veturë goditi dy këmbësore duke i përplasur disa metra larg, qe fatale për njërën prej...