Orët e humbura në grevë do të zëvendësohen, MASHT mbledh drejtorët

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi sot është takuar me drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit (DKA), me të cilët ka biseduar...

SBASHK: Kushdo që shkel në misionin e mësuesit, nuk ka vend mes nesh

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar keqtrajtimit të vajzës së mitur në Drenas, duke këkruar nga drejtësia që...

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka dënuar ashpër rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga një mësimdhënësi në komunën e Drenasit. Përmes një...

Pagat e majme të drejtuesve të UP’së

Myrvete Badivuku-Pantina, Prorektore dhe profesoreshë në UP, vitin e kaluar ka marrë mbi 43 mijë euro pagë nga shteti. Ajo ka marrë pagë vjetore...

Mungesa e kuadrove vë në pikëpyetje shumë programe të studimit

Mosplotësimi i kritereve të personelit mësimdhënës për disa programe studimi në institucionet publike dhe private të arsimit të lartë në Kosovë, ka ngritur shqetësime...

Nis mësimi, mungon mësuesja

Ka tre javë që nxënësit e Kosovës nuk kanë shkuar në shkollë. Kjo për arsye se mësuesit kishin hyrë në grevë me kërkesën për...

Rektorët e universiteteve publike paralajmërojnë protesta

Rektorët e universiteteve publike e kanë vlerësuar si të jashtëligjshëm vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë, për mbylljen e 42 programeve. Rektorët e gjashtë universiteteve...

Sot nis mësimi në gjithë vendin

Pas ndërprerjes së grevës nga Sindikatat e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë sot nis mësimi në të gjitha shkollat në vend. Kryetari i Sindikatës...

Sot nisin provimet e janarit në UP

Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se nga sot fillon procesi i organizimit të provimeve të janarit në njësitë akademike të...

Pupovci: Ligji i Pagave zgjeron hendekun në mes sektorit publik dhe atij privat

Profesori universitar Dukagjin Pupovci ka deklaruar se nuk ka vend për mburrje se kush është me meritori për Ligjin e Pagave, sipas tij, hendeku...

Lajme

KPM: Nuk procedojmë asnjë rregullore e cila cenon punën e mediave

Komisioni i Pavarur për Media ka raportuar para Komisionit Parlamentar për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media. Aty deputetët kërkuan...

​Karantina drejt mbylljes, qytetarët që kthehen do të vetëizolohen

Nga Brukseli sot në Kosovë pritet të kthehen edhe 150 persona të cilët janë nga vendet e Beneluksit, ndërsa në ditët në...

Nga zyrat e VV’së flasin për protestën, paralajmërojnë një ditë të nxehtë nesër

Për nesër Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se në shesh do të mbledhin deri në 5 mijë persona, derisa për këtë organizim që...