Ministri Bytyqi flet për parregullsitë në testin e maturës

Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi, ka thënë në Zona B në Klan Kosova se përkundër përpjekjeve edhe sivjet ka pasur parregullsi në testin e...

IPKO mbështetë Universitetin e Prishtinës me vendosjen e një stacioni agrologjik, për qëllime studimore

IPKO ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Prishtinës, Fakultetin për Bujqësi dhe Veterinari. Kjo marrëveshjeje është nënshkruar me qëllim që të mbështeten...

Në Universitetin e Mitrovicës do të pranohen 1181 studentë

Në bazë të vendimit të Senatit, sipas propozimit të njësive akademike, në vitin akademik 2018/19 (niveli bachelor) në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini” (UMIB),...

Zbulohen dallaveret që i bënë nxënësit gjatë Testit të Maturës

Testi i Maturës në këtë vit ka treguar më shumë rezultate pasi që është bërë ndarja në regjione. Fehmi Hysenaj kryetar i Komisionit Shtetëror të...

Bytyqi nënshkroi në Bruksel marrëveshjen “Erasmus+”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi dhe komisionari Evropian për Edukim, Kulturë, Rini dhe Sport, Tiborn Navracsics, kanë nënshkruar sot në Bruksel...

Haziri: Rezultatet e Testit të Arritshmërisë, krenari e përbashkët për të gjithë ne

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me rastin e shpalljes së rezultateve zyrtare të testit të arritshmërisë, falënderon të gjithë nxënësit e Gjilanit...

Lajm i keq për nxënësit që u përjashtuan nga testi ditën e parë

Komisioni Shtetëror i Maturës përmes një kumtese për media, ka njoftuar se nxënësit që u përjashtuan nga testi në ditën e parë nuk u...

​MAShT pretendon se sivjet rezultatet në Testin e Arritshmërisë janë më të larta se...

Ministra e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka bërë publike rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasat e nënta, sipas të cilit arritshmëria është 61...

Dalin rezultatet eTestit të Arritshmërisë

Ministra e Arsimit ka bërë publike rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasat e nënta, sipas të cilit arritshmëria është 61 përqind, apo 3...

MASHT dhe Ambasada turke në Kosovë me marrëveshje për bursa studimi në Turqi

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi bashkë me ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivlicim Kiliç, kanë nënshkruar protokollin zbatues të Memorandumit të Bashkëpunimit në fushën...

Weather

Lajme

Çka i pret bashkatdhetarët sivjet në Kosovë?

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë Në Kosovë po bëhen përgatitje...

Presidenca e Kosovës pranon shumë dhurata

Përfaqësuesit e institucioneve kryesore të vendit shpesh herë pranojnë edhe dhurata. E këto dhurata nëse e kalojnë vlerën mbi 50 euro, ato i deklarojnë...

Rritet çmimi për hanxhinjtë që do të shkojnë në Qabe

Institucionet e rajonit të Ballkanit që janë kompetente për organizimin e kryerjes së kushtit të pestë të Islamit, Haxhit, tashmë kanë filluar përgatitjet, ndërsa...