Pupovci: Sistemi i arsimit në Kosovë, pa përgjegjësi e llogaridhënie

“Në Kosovë nuk është arritur të ndërtohet një sistem, i cili reflekton përgjegjësi dhe llogaridhënie. Mungesa e përgjegjësisë dhe llogaridhënies ka bërë që Kosova...

Bau Academy merr pjesë në konferencën ndërshtetërore (Kosovë-Gjermani) për implementim të plan-programit arsimor gjerman

Në Munich të Gjermanisë është mbajtur një takim pune në mes të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës (MASHT-it) dhe përfaqësuesit nga Shoqëria Gjermane për...

Ndryshimi i organizimit të testit të maturës nuk garanton sukses

Gjatë kësaj jave Komisioni Shtetëror i Maturës ka njoftuar se këtë vit organizimi i testit do të ndahet në katër regjione në mënyrë që...

Vazhdojnë përgatitjet për testin PISA 2018

Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë po vazhdon përgatitjet për pjesëmarrjen në vlerësimin ndërkombëtar për testin PISA 2018. Në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen...

Nxënësit nga “Mehmet Akif” protestojnë në shesh

Nxënësit e Kolegjit “Mehmet Akif” kanë protestuar përsëri në sheshin “Zahir Pajaziti” në shenjë pakënaqësie për arrestimin e djeshëm të drejtuesve të këtij kolegji...

Ministri Bytyqi takoi Këshillin Drejtues të Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve

Ministri Bytyqi takoi Këshillin Drejtues të Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka pritur sot në takim Këshillin Drejtues...

Bytyqi mbështet konferencën e studentëve për edukimin në ndërmarrësi

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka pritur sot në takim organizatorët e Konferencës Ndërkombëtare të Studentëve të Universitetit të Prishtinës me...

Hapet thirrja për pranimin e punimeve shkencore në Konferencën Ndërkombëtare Studentore

Edicioni i tretë me radhë i Konferencës Ndërkombëtare Studentore të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” (UPISC) ka hapur thirrjen për pranimin e punimeve shkencore. UPISC...

Vendoset: Thëngjilli nga tani nuk përdoret për ngrohje në shkolla

Me ftesë të kryesueses së Task Forcës për ajrin, ministres së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj është mbajtur takimi i parë i kësaj...

Studentja rrëfen se si u ngacmua seksualisht nga profesori

Ish studentja e Fakultetit të Arteve, Jeta Berisha ka rrëfyer se si ishte ngacmuar seksualisht nga profesori i saj i cili vazhdon që ta...

Weather

Lajme

Fuqia e armëve dhe veçoritë e makinave të reja që erdhën nga Amerika për...

Automjeti ushtarak Humvee, u krijua në vitin 1979 ndërsa filloi të përdorej në vitin 1984. High Mobility Multi- purpose Wheeled Vahicle (HMMËV e cila shqiptohet...

Kështu duken nga afër automjetet ushtarake që ushtrisë së Kosovës i erdhën nga Amerika

Në korrik të këtij viti, Qeveria e Kosovës nënshkroi një kontratë për blerjen e 51 automjeteve të blinduara ushtarake ‘Humvee’. Ceremonia ishte zhvilluar në ambientet e...

VV thotë se PSD vodhi drutë e dedikuara për raste sociale

Dega në Prishtinë e Lëvizjes Vetëvendosje ka hedhur akuza ndaj Partisë Socialdemokrate (PSD) se disa punëtorë të punësuar së voni nga ta në ‘Hortikulturë’...