Shkollat që do t’i nënshtrohen testit PISA 2018

Komuna e Prishtinës përmes një komunikate për media ka bërë të ditura shkollat të cilat do të marrin pjesë në testin PISA 2018. “Drejtoria Komunale...

Në semestrin pranveror të UP-së 11 studentë ndërkombëtarë

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema ka pritur në takim studentët ndërkombëtarë, të cilët gjenden në Kosovë për të...

Prishtina mobilizohet për testin PISA 2018

Drejtoria Komunale e Arsimit Prishtinë mbajti takim pune me koordinatorët dhe drejtorët të shkollave për organizimin dhe mbarëvajtjen e testit Pisa 2018. Drejtori i Arsimit,...

Rektori Dema pret në takim studentët ndërkombëtarë të cilët do të ndjekin semestrin pranveror...

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema ka pritur në takim studentët ndërkombëtarë, të cilët gjenden në Kosovë për të ndjekur semestrin...

Pas përjashtimit të Kosovës nga EQAR, ministri Bytyqi raporton në Komisionin për Arsim

Shyqiri Bytyqi, ministër i Arsimit do të raportojë sot para Komisionit për Arsim, Shkencë dhe Teknologji. Ai para anëtarëve të këtij komisioni do të raportojë...

Bytyqi akuzon “një grup interesi, dashakeqës, që keqinformoi EQAR-in”

Fajin për përjashtim nga Regjistri Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë, EQAR, i pari i Arsimit në Kosovë, Shyqiri Bytyqi po...

Rexha: Përjashtimi i Kosovës nga EQAR, shkatërrues për arsimin

Ish-kryetari i bordit të Agjencisë së Akreditimit, Blerim Rexha, thotë se përjashtimi i Kosovës nga Regjistri Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e...

Bashkëshortja e Presidentit Thaçi, Lumnije Thaçi, emërohet prodekane në Universitetin e Mitrovicës

Zonja e Parë e Kosovës ka filluar punë si prodekane në Universitetin e Mitrovicës ‘Isa Boletini’. Bashkëshortja e presidentit Hashim Thaçi është emëruar prodekane e Fakultetit...

SKV: Kryeministri dhe ministri fajtorë për gjendjen e rënduar në Arsimit të Lartë

Lëvizja Studentore Për Barazi – Studim, Kritikë, Veprim” ka ngritur si shqetësim autonominë e arsimit dhe Universitetit. Pas përjashtimit të Agjencisë së Akreditimit nga Regjistri...

SBASHK kundërshton MASHT-in për ndërprerje të mësimit

Derisa temperaturat pritet të bien deri në minus 16 gradë, Ministria e Arsimit ka marrë vendim që procesi mësimor të ndërpritet deri të hënën,...

Weather

Lajme

Moti për sot

Sipas IHMK-së, sot do të mbajë mot me diell por i ftohtë, transmeton lajmi.net. Instituti hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar për temperaturat që do të...

Çfarë do të ndodhë sot në Kosovë?

Ngjarjet e ditës: 26 shtator 2018: 09:30 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC),  si anëtare e Grupit të Bankës Botërore, nënshkruajnë...

Quni: Interesi më i madh për vrasjen e Krasniqit ishte nga Beogradi

Bashkëpunëtori i kolonel Ahmet Krasniqit, Anton Quni, ka thënë se shteti shqiptar ka bërë hetime sipërfaqësore pas vrasjes së Ahmet Krasniqit. Ai në “Debat Plus”...