Emërohet bordi i AKA-së, pjesë e tij edhe tre ndërkombëtarë

Qeveria e Kosovës ka emëruar bordin prej 9 anëtarësh të Agjencisë së Kosovës për Akreditim. Sipas ministrit të Arsimit , Shyqyri Bytyqi, anëtarët e zgjedhur...

Nëse greva fillon me 13 prill, testet e fundvitit do të stopohen

Sindikata e Arsimit vazhdon të kërkojë nga Qeveria e Kosovës që të procedojë për në Kuvend Ligjin për Punëtorët e Arsimit të viteve të...

RIT Kosovë (A.U.K) dëshiron të krijojë rrëfime të reja të suksesit për Kosovën

RIT Kosovë (Ish Universiteti Amerikan në Kosovë) që është në partneritet me Rochester Institute of Technology, ka filluar fushatën e re mediale për vitin...

Braathu: UP-ja, institucioni kyç për ndryshime pozitive në Kosovë

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema, ka pritur sot në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Jan Braathu. Në...

Studentët “i japin infuzion” UP-së (Foto)

Para Fakultetit të Arteve është shpalosur instalacioni “Protesta”, qëllimi i së cilës ishte kundërshtimi i gjendjes në të cilët ndodhet sistemi i Universitetit të...

Shkollat e Gulenit thonë se nuk do ta ndalin punën në Kosovë

Institucionet Arsimore Gulistan përmes një deklarate për shtyp kanë sqaruar historikun e veprimit të tyre në Kosovë, duke treguar për sukseset të cilat i...

Gulistan: Do të përdorim të gjitha të drejtat për ta zbardhur rrëmbimin e mësimdhënësve...

Institucionet Arsimore Gulistan përmes një komunikate për media, kanë thënë se pavarësisht arrestimit të mësimdhënësve që tyre që ndodhi javën që lamë pas, këto...

ATOMI organizon kursin e Neuroshkencës me ligjërues nga Britania e Madhe

Instituti ATOMI ka filluar sot kursin e Neuroshkencës me gjithsej 15 ligjërata intensive, të cilin atomistët do ta ndjekin gjatë pesë ditëve në vijim...

Pupovci: Sistemi i arsimit në Kosovë, pa përgjegjësi e llogaridhënie

“Në Kosovë nuk është arritur të ndërtohet një sistem, i cili reflekton përgjegjësi dhe llogaridhënie. Mungesa e përgjegjësisë dhe llogaridhënies ka bërë që Kosova...

Bau Academy merr pjesë në konferencën ndërshtetërore (Kosovë-Gjermani) për implementim të plan-programit arsimor gjerman

Në Munich të Gjermanisë është mbajtur një takim pune në mes të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës (MASHT-it) dhe përfaqësuesit nga Shoqëria Gjermane për...

Weather

Lajme

Kosova fuqizon bashkëpunimin me Turqinë në fushën e shëndetësisë

Një delegacion i Ministrisë së Shëndetësisë ndodhet për vizitë zyrtare në Turqi. Delegacioni i Ministrisë së Shëndetësisë i udhëhequr nga Sekretari i përgjithshëm Dr. Naim...

Gashi: Takimi me Qeverinë e Bosnjës nuk është negociim për tarifën

Zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, se Kosova i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Bosnje Hercegovinës...

Kur Vladimir Putin vizitoi Kosovën në vitin 2001

Mund të ju duket e pabesueshme, por udhëheqësi i Rusisë dhe një nga kundërshtarët më të mëdhenj të pavarësisë së Kosovës, Vladimir Putin ka...