Bashkëshortja e Presidentit Thaçi, Lumnije Thaçi, emërohet prodekane në Universitetin e Mitrovicës

Zonja e Parë e Kosovës ka filluar punë si prodekane në Universitetin e Mitrovicës ‘Isa Boletini’. Bashkëshortja e presidentit Hashim Thaçi është emëruar prodekane e Fakultetit...

SKV: Kryeministri dhe ministri fajtorë për gjendjen e rënduar në Arsimit të Lartë

Lëvizja Studentore Për Barazi – Studim, Kritikë, Veprim” ka ngritur si shqetësim autonominë e arsimit dhe Universitetit. Pas përjashtimit të Agjencisë së Akreditimit nga Regjistri...

SBASHK kundërshton MASHT-in për ndërprerje të mësimit

Derisa temperaturat pritet të bien deri në minus 16 gradë, Ministria e Arsimit ka marrë vendim që procesi mësimor të ndërpritet deri të hënën,...

Hoti: Ndërhyrja e politikës në Agjencinë për Akreditim rezultoi më përjashtim

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdulla Hoti ka thënë se përjashtimi i Agjencisë për Akreditim,  nga Regjistri Evropian i Sigurimit të Cilësisë, është...

Ish-drejtuesja e AKA-së: Studentëve kosovarë nuk do t’i njihen diplomat në rrjetin EQAR

Agjencisë Kosovare e Akreditimit është përjashtuar nga Regjistri Evropian për Cilësi të Arsimit të Lartë. Ferdije Zhushi Etemi, ish-drejtoreshë e Agjencisë Kosovare të Akreditimit,...

MASHT thotë se s’ka mësim edhe dy ditë tjera

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka marrë vendim që të vazhdohet ndërprerja e mësimit në të gjitha institucionet e arsimit parauniversitar...

AKA përjashtohet nga Regjistri Evropian për Cilësi të Arsimit të Lartë

Shkarkimi i bordit të Agjencisë Kosovare të Akreditimit, që kishte bërë kryeministri Ramush Haradinaj menjëherë pasi kishte formuar qeverinë e tij, ka lënë pasoja...

Ndërhyrjet politike përjashtojnë Agjencinë e Akreditimit nga EQAR

Kosova ka marrë goditjet e para shkaku i ndërhyrjeve politike në arsim, nga Qeveria e këtij mandati. Të martën, Agjencia e Akreditimit është përjashtuar...

UP-ja shpërblen me mirënjohje realizuesit e hulumtimit “10 vjetori i pavarësisë së Kosovës –...

Rektori i Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema, në një ceremoni formale të organizuar në Rektoratin e UPHP-së, shpërbleu me mirënjohje studentët dhe...

Pezullohet mësimi në Kosovë për shkak të acarit

Ministria e Arsimit ka marrë vendim që për shkak të motit të ftohtë, të mërkurën të mos zhvillohet procesi mësimor në të gjitha shkollat...

Weather

Lajme

Rrëfimi i biznesmenit të cilit i kërkoi ryshfet zëvendësministri Cena

Zëvendësministri Musa Cena është liruar nga detyra me vendim të Kryemisnitrit Ramush Haradinaj. Prokuroria po pretendon se ka prova që ai me dy të tjerë...

Si do të jetë moti në Kosovë të martën

Të martën, në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët, ka njoftuar Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Sipas IHMK-së, vranësirat gjatë ditës do të shoqërohen...

Serbët kërcënojnë edhe deputetin Milaim Zeka

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Milaim Zeka, i cili vie nga radhët e Nismës Socialdemokrate ka bërë të ditur se ka pranuar kërcënime nga...