Finalizohen përgatitjet rreth organizimit të Maturës Shtetërore 2018

Këshilli Shtetëror i Maturës (KShM) i kryesuar nga kryetari Fehmi Hysenaj, ka mbajtur takimin e radhës për finalizimin e përgatitjeve për organizim të Maturës...

Kundërshtohet zgjedhja e rektorit të ri të Universitetit të Prizrenit

Zgjedhja e Ismet Temajt si Rektor në Universitetin e Prizrenit ‘Ukshin Hoti’ po quhet e jashtëligjshme nga Sekretari i këtij universiteti. Të mërkurën, në mbledhjen...

Bytyqi emocionohet pasi mban fjalim në shkollën ku kishte qenë vetë nxënës

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), Shyqiri Bytyqi ka vizituar sot objektin e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Hasan Prishtina” në...

Vjen një njoftim i rëndësishëm për testin e maturës në Prishtinë

Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në koordinim me Ministrinë e Arsimit, Shkencën dhe Teknologjisë, organizuan takim informues me mësimdhënës lidhur me përgatitjet...

Kuvendi i kërkon MASHT-it të kryejë punët e veta e mos të zvarrisë ligjet

Komisioni për Arsim, Shkencë dhe Teknologji ka shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Arsimit, ku u kërkua që MASHT-i të marrë përgjegjësit e veta, në...

Komisioni për Arsim kërkon nga MASHT-i të kryejë punët e veta

Komisioni për Arsim, Shkencë dhe Teknologji ka shqyrtuar Projektligjin për Inspektoratin e Arsimit, ku u kërkua që Ministria e Arsimit të Shkencës dhe Teknologjisë...

Takohen ministri Lekaj dhe rektori i UP-së

Sot, ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, u takua me rektorin e universitetit "Hasan Prishtina”, Marjan Dema, me të cilin biseduan për mundësitë e bashkëpunimit...

Këto do të jenë risitë e testit të maturës këtë vit

Në fund të këtij muaji të gjithë maturantët e Kosovës do t’i nënshtrohen Testit të Maturës. Sikur secilin vit, edhe këtë vit ky test do...

Sa është e vështirë për studentët kosovarë që të fitojnë një bursë?

Përfitimi i bursës i ndihmon studentët për t’i mbuluar shpenzimet gjatë studimeve. Disa qytetarë të anketuar nga Radio Evropa e Lirë dhanë mendimet e tyre...

Zeneli kërkon të ndërrohet komisioni recensues në FSHMN

Lulzim Zeneli sërish i ka hy garës për t’u bërë pjesë e stafit akademik të Universitetit të Prishtinës, si profesor asistent në Fakultetin e...

Weather

Lajme

Shefes së BE-së i vazhdohet mandati, qëndron në Kosovë edhe 20 muaj

Këshilli i Bashkimit Evropian ka zgjatur mandatin e Përfaqësueses Speciale në Kosovë, Nataliya Apostolova, deri më 29 shkurt 2020. “Mandati i Nataliya Apostolovës si Përfaqësuese...

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...