Malmstrom: BE’ja do të kundërpërgjigjet nëse SHBA’ja vendos tarifa për automjetet

Komisionerja europiane për Tregtinë, Cecilia Malmstrom, paralajmëroi SHBA-në se Brukseli do të konsiderojë çdo tarifë shtesë mbi importimin e automjeteve të saj si një...

“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit për marrëveshjen

Kabineti qeveritar në Britaninë e Madhe ka dhënë mbështetjen e tij këtë të mërkurë për draftmarrëveshjen e rakorduar mes negociatorëve britanikë e europianë për...

Opozita hungareze kërkon që Gruevski të arrestohet dhe të ekstradohet

Partitë opozitare hungareze i bënë thirrje Qeverisë së Hungarisë ta arrestojë dhe shpejt ta ekstradojë ish-kryeministrin maqedonas Nikola Gruevski, i cili ka kërkuar azil...

Gjermania investon tre miliardë euro në inteligjencën artificiale

Gjermania, që ka regjistruar një vonesë të madhe teknologjike, njoftoi qëllimin e saj për të investuar tre miliardë euro deri në vitin 2025 për...

Diamanti i rrallë rozë shitet për 50 milionë franga në ankand

Një diamant rozë, prej 18.96 karatësh, është shitur për një shifër rekorde prej 50 milionë frangash zvicerane (rreth 44.3 milionë euro) nga shtëpia e...

Shqetësime për mungesën e ujit në Gjermani

Ngjarjet ekstreme të motit të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, nuk sjellin vetëm stuhi të forta, por nganjëherë ato nënkuptojnë të kundërtën. Në Gjermani, një...

KS i OKB’së, Amerika mbështet Kosovën për ushtrinë dhe anëtarësimin në Interpol

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dalë në përkrahje Kosovës në disktumin që u mbajt sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së...

May: Nuk ka referendum tjetër për Brexit

Referendumi për Brexit nuk do të përsëritet më dhe Londra do të largohet nga BE, bashkimi doganor, politika e përbashkëta për peshkimin dhe bujqësinë,...

Parlamenti Evropian limiton koston e telefonatave në BE

Deputetët europianë votuan të mërkurën një nivel taban të kostove të telefonatave dhe SMS-ve drejt një vendi tjetër të Bashkimit Europian, si dhe krijimin...

Çitaku i kundërpërgjigjet Daçiqit: Ushtria e Kosovës do të garantojë paqen dhe stabilitetin në...

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, i është kundërpërgjigjur Ivica Daçiqit për çështjen e formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Ajo...

Weather

Lajme

Ky pritet të jetë moti për nesër në Kosovë

Nesër në Kosovë moti pritet të jetë i ftohtë, me temperaturat që pritet të shkojnë në minus një gradë, bën të ditur IHMK. Megjithatë, sipas...

Dita Botërore e Filozofisë: SHFK në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në UP, organizojnë...

Është bërë traditë që tash e nëntë vite Shoqata e Filozofëve të Kosovës në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, shënojnë...

Nëntë Zona Ekonomike në gjithë Kosovën, shumica e tyre jofunksionale

Vendimet që mori Qeveria e Kosovës ndër vite për krijimin e Zonave Ekonomike në disa prej komunave të vendit, duket se kanë mbetur vetëm...