Trump thotë se i janë keqinterpretuar komentet për migrantët

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se është “keqinterpretuar plotësisht” nga ata që thonë se ai ka përdorur termin “ndyrësirë” për t’i...

Vizita sekrete e Putinit në Kosovë: Çfarë kishte premtuar ai në Prishtinë? Dhe zhgënjimi…

Vladimir Putin kishte vizituar Kosovën në vitin 2001, ishte takuar me trupat  ruse në aeroportin e Prishtinës. Mediat serbe sot kanë raportuar për detajet t...

Emiratet thonë se Katari ua ka devijuar dy avionë komercialë

Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se avionët luftarakë të Katarit i kanë devijuar dy aeroplanë të tyre komercialë në hapësirën ndërkombëtare ajrore.   Aeroplanët kanë qenë...

Në një shtëpi në Kaliforni gjenden 13 fëmijë të prangosur

Dy prindër janë arrestuar në Kaliforni, pasi policia ka gjetur 13 persona që dyshohet se janë mbajtur robër në shtëpinë e tyre. David Allen Turpin,...

Konflikti në Ukrainë “ka rritur përhapjen e HIV-it”

Konflikti në lindje të Ukrainës ka rritur përhapjen e virusit HIV në gjithë vendin, zbulon një studim i ri. Donjecku dhe Luhansku, dy qytetet e...

Shkon në 3 alarmi për vullkanin Mayon, shpërthim i fortë nga momenti në moment

Filipinet kanë ngritur nivelin vigjilent për vullkanin malor Mayon në nivelin 3, i cili konsiderohet “kritik”. Vullkanologët e vendit kanë paralajmëruar se një shpërthim i...

13 vendet e botës ku ateizmi dënohet me vdekje

Shpesh thuhet se bota gjithnjë e më shumë po bëhet vend laik. Në vitin 2016, ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ndezi reagime të...

Papa arrin në Kili, synon rikthimin e besimit të kisha

Papa Françesku ka arritur për vizitë treditëshe në Kili, me qëllim rikthimin e besueshmërisë te kisha lokale. Zemërimi i popullsisë atje është rritur, për shkak...

Protesta në mbrojtje të vogëlushit, H&M akuzohet për racizëm dhe mbyll dyqanet

Gjigandi i modës suedeze, H&M ka mbyllur përkohësisht të gjitha dyqanet në Afrikën e Jugut pas akuzave për racizëm ndaj djalit të vogël që...

ANALIZA/ Përse Monarkia e Iranit mund të bashkojë një vend të ndarë

Nga Akhilesh Pillalamarri/   Gjatë protestave të tanishme të Iranit që filluan në fund të dhjetorit 2017, iranianë nga mbarë vendi protestuan për kushtet ekonomike dhe...

Weather

Lajme

Familja e Ivanoviqit refuzon ta bëjë obduksionin në Prishtinë

Kryetari i Iniciativës Qytetare, SDP, Olivier Ivanoviq është vrarë në Mitrovicën Veriore. Ai dyshohet se është gjuajtur me pesë plumba nga një veturë në lëvizje...

Njeriu që i kishte paralajmëruar sulmet ndaj zyrtarëve serbë në Kosovë

Vrasja e liderit të Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq sot në veri të Mitrovicës ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jashtë vendit. Nacionalistët që...

Bashkëshortja e Ivanoviqit thotë “Dihet kush e ka bërë këtë…”

Bashkëshortja e Oliver Ivanoviqit, Milena Popoviq Ivanoviq, pas marrjes së lajmit për vrasjen e bashkëshortit të saj, sipas “Blicit”, tha se “Dihet kush e...