Princi saudit do të kryesojë hetimin për vdekjen e Khashoggit

Arabia Saudite pranoi që bashkëpunëtori i gazetës “The Washington Post”, Jamal Kashoggi, ka vdekur. Mediat shtetërore saudite thanë se Kashoggi vdiq pas një zënke...

Reagimet ndërkombëtare për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Aleatët e Arabisë Saudite në Lindjen e Mesme janë rreshtuar pas mbretërisë, pasi mori përgjegjësinë për vdekjen e gazetarit dhe kritikut saudit, Jamal Khashoggi...

Mbi 2 mijë njerëz të vdekur nga tërmeti dhe cunami në Indonezi

Në tërmetin që më 28 shtator goditi ishullin Sulawesi dhe cunami që pasoi mandej, për vdekje pësuan 2.103 persona Jeta në ishullin indonezian Sulawesi, një...

Misioni austriak në BE: Kosovarët marrin vizat nëse e kalojnë testin e migracionit dhe...

Qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza nëse vendet e BE’së pajtohen se kosovarët nuk do vërshojnë nëpër vendet evropiane dhe as nuk...

Mijëra protestues në Londër për marrëveshjen e Brexit-it

Mijëra protestues po vërshojnë rrugët e Londrës, për tu bashkuar tek ndërtesa e Parlamentit, duke bërë thirrje për referendumin final të marrëveshjes së daljes...

Për herë të parë, Arabia Saudite pranon se gazetari vdiq në Konsullatë

Gazetari Jamal Khashoggi ka vdekur pas përleshjes që ka ndodhur në konsullatën saudite në Stamboll, ka raportuar televizioni shtetëror i Arabisë Saudite duke cituar...

Diplomatët rusë thonë se SHBA-të po krijojnë pretekst për të vendosur sanksione

Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se po krijojnë pretekst për të vendosur sanksione kundër Rusisë. Zyrtarët rusë kanë bërë këto...

Komisioni i BE: përgatitje për zgjedhjet evropiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropën. Megjithëse...

Britani: Festohet 18 vjetori i projektit humanitar që ndihmoi refugjatët e Kosovës

Një luftë që shokoi evropën i shtyu vullnetarët e Sëindon të krijojnë një fondacion që ndihmoi mijëra refugjatë e azilkërkuesë. Dje, Projekti Harbour festoi 18...

Mijëra protestues në Tajvan në kërkim të referendumit për pavarësi nga Kina

Demonstruesit u mblodhën jashtë selisë së Partisë së Progresit Demokratik (DPP), duke thirrur slogane të ndryshme dhe duke mbajtur flamuj, ku lexohej “Referendum për...

Weather

Lajme

Statusi i viktimës së dhunës seksuale u njihet 144 personave prej 780’ve sa kishin...

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë konfliktit të fundit në Kosovë , deri më tani ka pranuar...

Haradinaj thotë se Ushtria e Kosovës do të jetë si çdo ushtri e botës

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ushtria e Kosovës nuk e ka asnjë element më të vogël në mandat se sa ushtritë...

Dukagjin Pupovci: Prej vitit 2000 KEC ka marrë donacione mbi 10 milionë euro për...

Njëri prej udhëheqësve të një organizate joqeveritare, Dukagjin Pupovci, ka thënë se prej pasluftës deri më tash kanë marrë donacione në vlerë prej më...