Kim Jong-un ndryshon orën

Duke nisur nga 5 maji, Koreja e Veriut do t’i lëvizë akrepat me 30 minuta për t’iu përshtatur orës së Jugut në atë që...

E thonë edhe në Serbi: Dialogu gati të hyjë në fazën përfundimtare

Dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës po hyn në fazën ku sipas administratës evropiane duhet të gjendet një zgjidhje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve. Se si...

Italia mbyll Wikipedian në shenjë proteste

Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit nga faqja e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të autorit...

Trump, ndalon transgjinorët në ushtri

Presidenti Donald Trump ka nxjerrë një urdhër që ndalon shumicën e transgjinorëve që të shërbejnë në ushtri, me përjashtim të "rrethanave të kufizuara". Në një...

Dy persona kanë vdekur nga sulmi me bombë në Egjipt, cak ishte shefi i...

Një shpërthim i shkaktuar nga një bombë e vendosur nën një makinë në qytetin e dytë më të madh në Egjipt, Aleksandri, ka lënë...

Ukraina ka shpall gjendje lufte

Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes i Ukrainës ka vendosur mbrëmë gjendjen e luftës në territorin e saj për 60 ditë. Vendimi për këtë duhet...

E tmerrshme: Pamje të një gruaje që u rrah brutalisht nga burri i saj

Suzanne Hill mendonte se burri i saj e donte atë, por ai kishte një të kaluar të fshehtë. Ajo që në fillim ishte trajtim...

Heroi i ditës: Presidenti rrezikon për të shpëtuar Italinë nga nacionalistët

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, një hero i Bashkimit Evropian ka mundur të parandalojë emërimin si ministër i ekonomisë nacionalistin anti-evropian Paulo Savona. Përpjekjet e...

Shpërthim në Itali, 3 të vdekur (FOTO)

Tre persona kanë humbur jetën nga një shpërthim i ndodhur këtë pasdite në Catania të Italisë. Shpërthimi ndodhi në një ndërtesë në rrugën “Garibaldi”,...

Pamjet që po tronditin Europën (FOTO)

Europa po përballet me një valë të paprecedentë të nxehti. Teksa temperaturat në Britani kanë shënuar nivelet me të larta që prej vitit 1976,...

Weather

Lajme

Kosova po bëhet me Qendër Astronomike

Disa objekte të hapësirës, shumë shpejt do të mund të vrojtohen edhe nga kosovarët. Kjo do të bëhet e mundur me ndërtimin qendrës së parë...

Veseli nderohet me një çmim në Stamboll

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet...

Serwer i bën analizë Platformës së Dialogut, tregon edhe për mungesat e këtij dokumenti

Analisti dhe Profesori i Menaxhimit të Krizave në Universitetin “John Hopkins”, Daniel Serwer, ka publikuar një analizë të dokumentit të “Platformës së Dialogut”, që...