Trump takohet me Stoltenberg: Gjermania të rrisi shpenzimet për NATO-n

Presidenti Donald Trump u takua në Uashington me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, ndërsa ekzistojnë konflikte mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve...

Festivali shqiptar mbush sheshin qendror te Detroitit

Është viti i tretë radhazi që shqiptarët shpalosin këngët dhe vallet e tyre në qendër të Detroitit në shtetin Miçigan. Festivali Shqiptaro-Amerikan që zgjat...

Moskës i shtohet busti i Yelsinit

Në Moskë është zbuluar busti i presidentit të parë të Federatës Ruse, Boris Yeltsin. Zbulimi i bustit të Yelsinit është bërë në përvjetorin e...

Dhëndri ndalon dasmën: Zemra ime i përket dikujt tjetër

Një çift që ka vendosur të kurorëzojnë dashurinë e tyre në martesë kanë marrë vëmendjen e të gjithë mediave me deklaratën e papritur që...

Drejtori i CIA-s, takime të fshehta në Korenë e Veriut

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo ka qenë kohët e fundit në Phenian për një takim të fshehte me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim...

SHBA, Gjermania, Franca dhe Brazili presion mbi Serbinë për njohje të Kosovës

SHBA, Gjermania, Franca dhe Brazili kanë dërguar një kërkesë të përbashkët për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Kështu shkruan sot mediumi serb “Novosti”, duke thënë...

“Ringjallet” Stephen Hawking. Në ditën e tij të funeralit zbulon dhuratën e fundit speciale

Pak ditë ëe parë,  bota  I dha lamtumirën një njeriu I cili ka lënë  gjurmë në shkencë duke qenë I pari që ka zbuluar...

Kina pajtohet të importojë më shumë mallra nga SHBA

Kina ka rënë dakord të blejë më shumë mallra dhe shërbime amerikane, një masë që Uashingtoni thotë se do të “zvogëlojë ndjeshëm” defiçitin vjetor...

Rrëzohet Rajoy, Spanja me kryeministër të ri

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy është shkarkuar nga posti pasi mocioni i mosbesimit ndaj tij ka kaluar në parlament. Lideri socialist, Pedro Sanchez, që e...

Merkel: Nuk do t’i bashkohemi luftës kundër regjimit Assad

Gjermania nuk do t’i bashkohet ndonjë sulmi ushtarak kundër qeverisë siriane, por mbështet përpjekjet e perëndimorëve për të treguar se përdorimi i armëve kimike...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...