Qendra bamirëse e Nënës Terezë në Indi “ka shitur fëmijë”

Një grua që ka punuar për Misionarët e Bamirësisë së Nënës Terezë në qytetin indian, Jharkhand, është arrestuar pas dyshimeve se ka shitur një...

Britania kërkon sqarime nga Rusia për helmimet me Noviçok

Ministri britanik i Sigurisë, Ben Wallance, i ka bërë thirrje Rusisë të japë detaje për sulmin me agjent nervor, Noviçok ndaj ish-spiunit rus, Sergei...

Ministrja Hoxha takon homologun gjerman, kërkon liberalizimin e vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, sot në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë, zhvilloi takim me Ministrin e Shtetit për...

BE do të verifikojë paraprakisht udhëtarët që hyjnë pa viza në zonën Schengen

Parlamenti Evropian ka miratuar një plan për të verifikuar udhëtarët, të cilëve nuk iu duhet viza për të hyrë në zonën Schengen. Sipas planit të...

Momenti kur 3 të dashurat e bëjnë për spital ‘Casanovën’ kinez

Një burr në në jug-lindje të Kinës ishte në lidhje me tre gra në të njejtën kohë, por është kapur. Tri të dashurat e tij...

Vlora Çitaku pozon me sekretarin Mike Pompeo dhe bashkëshorten e tij

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku ka qenë e ftuar mbrëmë në pritjet e Departamentit të Shtetit amerikan në shënimin e përvjetorit të...

Regjistrohet temperatura rekorde, rreth minus 100 gradë Celsius

Hulumtuesit shënuan temperaturën më të ulët në sipërfaqen e tokës, e cila është -98,6 gradë Celsius në Antarktikë. Grupi i studiuesve nën udhëheqjen e Ted...

20 të vdekur si pasojë e motit të nxehtë

Të paktën 20 persona raportohet se kanë humbur jetën në Kanada për shkak të motit të nxehtë. Shumica e viktimave ishin persona që jetonin vetëm...

Letra e Trump, ish-ambasadori i SHBA në NATO: Vetëm 8 anëtarë shlyejnë detyrimet

Ish-ambasadori amerikan në NATO, Douglas Lute e përligj plotësisht kërkesën e Donald Trumpit për shtimin e kontributeve të aleatëve në aleancën më të madhe...

Lufta më e tmerrshme në botë, djemtë detyrohen të përdhunojnë nënat e tyre

Ndërkohë që shumica e botës është shumë e zënë me debatet politike, një luftë e tmerrshme po ndodh në Kongo. Sipas raporti të OKB-së lufta...

Weather

Lajme

Vetëvendosje cakton orarin e nisjes së autobusëve për protestë

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar orarin e nisjes nga secila komunë e Kosovës për protestën e cila do të mbahet të shtunën,  me 29 shtator,...

Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica

Faqja “Prishtina Weather” në Facebook ka paralajmëruar se të mërkurën mund të bie borë në Kosovë. Temperaturat do të bien nën 0 gradë duke...

Ambasadori gjerman ankohet për mbeturinat tek Ujëvara e Mirushës

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot organizoi lansimin e Fushatës tre mujore për Mjedisin dhe Javës në Diplomaci për Klimë. Uji, cilësia e ajrit,...