Ish-ambasadori holandez: Vuçiq, mos derdhni lot krokodili për Ivanoviqin

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka reaguar pas vrasjes së liderit të Iniciativës Qytetare serbe, Oliver Ivanoviq. Ai, përmes një postimi në Facebook,...

Britania e Madhe themelon Ministrinë për të vetmuarit

Britania e Madhe ka formuar Ministrinë për të vetmuarit dhe në krye të ministrisë është emëruar Tracey Crouch, përfaqësuesja e Partisë Konservatore. Një deklaratën e...

Dy Koretë marshojnë nën 1 flamur, hapi i madh drejt bashkimit

Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut kanë pranuar të marshojnë së bashku nën një flamur të vetëm “të bashkimit të Koreve” në Olimpiadën...

Kiev: Dy ushtarë qeveritarë janë vrarë në lindje të Ukrainës

Ushtria ukrainase, ka thënë se dy ushtarë të saj janë vrarë dhe pesë të tjerë janë lënduar, pasi një pajisje shpërthyese ka dëmtuar një...

Një shtet në SHBA kërkon pavarësinë

Një grup që shpreson të shkëputet nga Kalifornia për shkak të taksave të larta dhe pakënaqësisë së tyre se si është drejtuar shteti, ka...

Turqi, rrëzohet një avion ushtarak transportues

Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë në një deklaratë ka njoftuar se një avion ushtarak transportues i tipit CN-235 CASA është rrëzuar pasi është nisur...

VIDEO/ Trumpi “nuk ndahet” dot nga skandalet, nxjerr nga zyra gazetarin e CNN

Presidenti amerikan Donald Trump, nuk e ka përmbajtur dot veten, pas një pyetje provokuese të gazetarit të CNN, Jim Acosta.   “A keni thënë që doni...

Çka ndodhi nëpër botë më 17 janar

1917 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia paguajnë Danimarkës 25 milionë dollarë për ishujt e Virgjëra. 1945 – Forcat sovjetike marrin qytetin pothuajse tërësisht...

Trump: Dua që emigrantët të vijnë nga çdo vend i botës

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se dëshiron që në Shtetet e Bashkuara të ketë imigrantë nga kombet e gjithë botës, transmeton Reuters. Ai i...

Polici hero pezullohet nga detyra, e tradhtojnë mesazhet për viktimat

Dy policë, duke përfshirë një ekspert të armëve të zjarri i konsideruar "hero", janë pezulluar nga detyra për shkak të mesazheve të tyre ku...

Weather

Lajme

Nënshkrimet e 43 deputetëve për të zhbërë Specialen nuk janë më të vlefshme, ekspertët...

Mesazhet e ashpra të përfaqësuesve ndërkombëtarë rreth nismës së një grupi të deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, deri më tash nuk...

Thaçi Haradinajt: Shprehja e mendimit të lirë nuk duhet degraduar në fyerje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas fyerjes së nënkryetarit të OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, ndaj Greg Delawies, që e quajti palaço. Ka...

Stoltenberg dënon vrasjen e Ivanoviqit, thërret për qetësi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar vrasjen e politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq. Ai ka thënë se aleanca ushtarake e Perëndimit...