Libi: Shpëtohen 100 migrantë në Detin Mesdhe

Rojet tregtare të Libisë thonë se kanë shpëtuar rreth 100 migrantë nga Afrika, përfshirë dhjetëra gra dhe fëmijë, në brigjet e saj në Detin...

Pacolli nga Brukseli: Ka përfunduar kompromiset, palët po i shpalosin qëndrimet

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka thënë se Kosova i ka përfunduar kompromiset me Serbinë. Ka thënë se në takimin e sotëm po ndodhin shprehja e...

Egjipti zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Egjiptit ka miratuar sot zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për tre muaj, prej 14 korrikut. Egjipti ka vendosur gjendjen e jashtëzakonshme më...

Foto e kancelares Merkel duke bërë shqiponjën, aktori i njohur: Ja kështu e bënë!

Ndeshja e së premtës mes Zvicrës dhe Serbisë vazhdon të jetë shumë e komentuar prej asaj dite. Kjo për shkak se fitoren e Zvicrës e...

MPB e Turqisë: Procesi i votimit, i qetë

Ministria e Brendshme e Turqisë njofton se zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare po zhvillohen pa probleme, në atmosferë të qetë dhe nën masa maksimale...

Ukrainë, arrestohen 7 persona për sulmin në një kamp të romëve

Policia ukrainase thotë se shtatë persona janë arrestuar lidhur me sulmin vdekjeprurës në një kamp të romëve. Autoritetet thonë se një 24-vjeçar rom nga një...

Voton edhe Erdogan, thotë se Turqia po kryen një revolucion demokratik

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është shprehur se këto zgjedhje kanë një veçori tjetër dhe se aktualisht Turqia bashkë me këto zgjedhje po...

Gjashtë të arrestuar në Turqi për shkak të fyerjeve ndaj Presidentit Erdogan

Autoritetet turke kanë arrestuar gjashtë persona të cilët kanë fyer Presidentin Rexhep Taip Erdogan përpara fushatës elektorale me datën 23 qershor. Prokurorët në provincën e...

Testi i vërtetë për Erdoganin

Turqia sot po voton për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, që njëherësh paraqesin sfidën më të madhe ndaj presidentit aktual, Rexhep Tajip Erdogan dhe partisë...

Liderët e BE-së mblidhen në Bruksel, bisedojnë për migrantët

Liderët e Bashkimit Evropian janë duke u takuar në Bruksel, në atë që po quhet “mini-samit”, për të adresuar krizën me migrantët, përpara një...

Weather

Lajme

Shefes së BE-së i vazhdohet mandati, qëndron në Kosovë edhe 20 muaj

Këshilli i Bashkimit Evropian ka zgjatur mandatin e Përfaqësueses Speciale në Kosovë, Nataliya Apostolova, deri më 29 shkurt 2020. “Mandati i Nataliya Apostolovës si Përfaqësuese...

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...