Kroacia nuk e ekstradon një boshnjak të kërkuar nga Tunizia

Gjykata e Lartë e Kroacisë refuzoi ekstradimin e një shtetasi të Bosnjës, të kërkuar nga Tunizia, për përfshirjen e tij të dyshuar në vrasjen...

Franca në rrezik, 40 terroristë të dënuar do të lirohen nga burgjet

Prokurori francez kundër terrorizmit, Francois Molen tha sot se rreth 40 terroristë të dënuar do të lirohen nga burgjet franceze këtë vit dhe vitin...

Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së, ja sa humbën jetën deri sot

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 29 majin si Ditën Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të OKB-së. Kjo ditë ka për qëllim të nderojë...

Hetohet për librin mbi Bin Ladenin

Ushtria pakistaneze ka urdhëruar nisjen e një hetimi ndaj ish-shefit të inteligjencës, pasi ai, së bashku me ish-drejtorin e agjencisë inteligjente indiane, shkroi një...

1 milion francezë e lanë duhanin brenda një viti

Franca ka parë një rënie të shpejtë të numrit të njerëzve që pinë duhan çdo ditë, me një milion më pak nga viti 2016...

BE propozon ndalimin e përdorimit të plastikës

Bashkimi Europian ka propozuar sot ndalimin e përdorimit të plastikave, ndërkohë që ka kërkuar që shumica e shisheve plastike të mblidhet deri në vitin...

Dorëhiqet presidenti i Paraguait

Presidenti i Paraguait, Horacio Cartes, dha dorëheqjen, në mënyrë që të marrë një vend në Senat. Mandati i tij pesëvjeçar për president do të përfundojë...

Austria zvogëlon ndihmat sociale për emigrantët

Qeveria e Austrisë ka zbuluar planet e saj për të ulur pagesat e përfitimeve për emigrantët, përfshirë refugjatët, në një masë që synon të...

Presidenti i Jugut mund të marrë pjesë në takimin Trump-Kim

Presidenti i Koresë së Veriut, Moon Jae-in mund të marrë pjesë në samitin e shumëpritur mes Trump dhe Kim Jong-un për çarmatosjen bërthamore të...

Ish presidenti Bush shtrohet sërish në spital

Presidenti i dikurshëm i SHBA-ve, George Bush i Vjetri është pranuar në spital për shkak të tensionit të ulët të gjakut dhe lodhjes Lajmin e...

Weather

Lajme

Rektori Dema i dërgon telegram ngushëllimi familjes së studentit Gjini

Rektori i Universitetit të Prishtinës (UP) Marjan Dema, ka dërguar telegram ngushëllimi familjes së studentit të Mjekësisë, Leutrim Gjini, i cili vdiq teksa ishte...

Pas veprimeve të mbrëmshme, Labi poston video të Behgjet Pacollit duke kënduar

Behgjet Pacolli mbrëmë u bë "horë" me disa postime në Facebook. Një shtrëngim i duarve me Donald Trump e ka shfaqur Pacollin teksa vrapon pas tij...

Haradinaj takon presidentin e KE-së: Brukseli përshëndet çdo progres që ka bërë Kosova

Kryeministri i Republikës së Kosovë, Ramush Haradinaj, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, së bashku...