Kalifornia ende në rrezik nga katastrofat natyrore

Pas zjarreve, Kalifornia po përballet me një tjetër kërcënim. Shiu ka nisur në pjesën veriore të shtetit duke ndihmuar në shuarjen e flakëve, por...

Brukseli nuk komenton kërkesën për ekstradim të Gruevskit

Komisioni Evropian ka refuzuar të përgjigjet për ekstradimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski. Komisioni Evropian refuzoi të përgjigjet në pyetjet rreth ekstradimit të mundshëm...

Knaus kritikon Evropën: Nuk po tregoni strategji të drejtë për Kosovën

Themeluesi dhe kryesuesi i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, ka thënë se Evropa nuk po tregon strategji të drejtë për Kosovën. Në një postim...

Një e pesta e popullsisë ruse jeton në varfëri

Më shumë se një e pesta e popullsisë ruse jeton në varfëri, bazuar në studimin e Akademisë presidenciale për ekonomi kombëtare dhe administratë publike...

Rusia: Taksat duhet të hiqen menjëherë

Bashkimi Evropian duhet të ndikojë urgjentisht tek autoritetet e Kosovës që menjëherë të hiqet taksa ndaj mallrave serbe dhe boshnjake, ka deklaruar Ministria e...

BE dhe Britania arrijnë marrëveshje për raportet pas Brexit-it

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk tha se Britania dhe Bashkimi Evropian janë pajtuar në parim për një deklaratë që përshkruan marrëdhëniet e tyre...

BE: Të gjithë ata që vranë Khashoggin të mbahen në përgjegjësi

Bashkimi Evropian kërkon që të gjithë ata “që me të vërtet janë përgjegjës” për vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, duhet të mbahen përgjegjës,...

Britania pret të arrijë pajtueshmëri për Brexit gjatë vikendit

Theresa May do të rikthehet në Bruskesl për bisedimet për Brexit gjatë këtij vikendi, përderisa Britania dhe BE-ja po mundohen të arrijnë marrëveshjen në...

Vdes shefi i intelegjencës ushtarake ruse

Kreu i Agjencisë së Inteligjencës Ushtarake të Rusisë, GRU, gjenerali Igor Korobov, vdiq në moshën 62-vjeçare, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Korobov,...

Administrata e Trumpit autorizon ushtrinë të përdorë armë ndaj emigrantëve

Shtëpia e Bardhë në SHBA ka autorizuar trupat e vendosura në kufirin me Meksikën që të përdorin edhe forcë vdekjeprurëse, në rast nevoje. Ekspertët ligjorë...

Weather

Lajme

Haradinaj: BE e SHBA të na ndihmojnë për arritjen e një marrëveshje Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që të ndihmojnë që më...

Thaçi: Vrasja makabre në Bazel ka tronditur Zvicrën e Kosovën

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj vrasës së 7-vjeçarit në Zvicër. Përmes një postimi në Facebook, kreu...

Haradinaj: Do të ndërtojmë rrugë e ura sepse ajo është detyra jonë

“Do t’i kryejmë të gjitha përgjegjësitë tona, do të ndërtojmë rrugë e ura, e po ashtu do të hapim ura sepse ajo...