Qeveria e Merkelit përkrah Ushtrinë e Kosovës, ka një mesazh për Serbinë

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Rainer Breul, ka thënë se Republika e Kosovës si një shtet sovran, ka të drejtë...

Zëvëndëskancelari asutriak: Krijimi i Ushtrisë dërgon në destabilizim të rajonit

Zëvendës kancelari austriak, Heinz Crhistian Strache, i cili njihet për qëndrime e tij kundër Republikës së Kosovës, ka thënë se vendimi i sotëm i...

Policia franceze po përgatitet për valën e pestë të protestave

Franca do t’i angazhojë dhjetëra mijëra policë në tërë vendin dhe rreth tetë mijë vetëm në Paris të shtunën për t’u përballur me javën...

Finlanda uron Kosovën për Ushtrinë

Ambasada e Finlandës në Prishtinë nëpërmjet një statusi në faqen e saj në “Facebook” ka uruar Kosovën me rastin e miratimit të tri ligjeve...

Udhëheqësit e BE-së i kërkojnë Britanisë që t’i bindë deputetët për marrëveshjen

Kryeministres britanike, Theresa May, i është kërkuar nga vendet anëtare të BE-së që të kthehet në kuvendin britanik dhe t’i bindë deputetët për ta...

Edhe BE-ja del kundër transformimit të FSK-së në ushtri

Pas formimit të ushtrisë së Kosovës ka reaguar edhe Bashkimi Evropian. Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini,  ka thënë për...

Mediat e huaja shkruajnë për ushtrinë e Kosovës

Votimi i ushtrisë së Kosovës nga Kuvendi i Kosovës ka marrë vëmendjen e mediave të huaja. Reuters raporton se pavarësisht kundërshtimit të Serbisë dhe...

Reagon NATO-ja pas themelimit të ushtrisë së Kosovës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka reaguar pas formimit të ushtrisë së Kosovës, duke shprehur keqardhje që ky vendim u bë pavarësisht...

Senati amerikan e kundërshton për herë të dytë Trumpin për luftën në Jemen

Si rrallëherë më parë, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës e ka kundërshtuar dy herë radhazi planin e Trumpit për luftën në Jemen....

Kurdët ia marrin qytetin e fundit ISIS-it në Siri

Luftëtarët e koalicionit të udhëhequr nga kurdët e kanë marrë nën kontroll qytetin sirian të Hajinit, sipas të dhënave të aktivistëve në atë rajon....

Weather

Lajme

Pas Vuçiqit, kosovarët i vërsulen Mogherinit: Ku janë të drejtat tona?!

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian në Kosovë, Federica Mogherini ka publikuar para disa ditësh një fotografi në profilin e saj në Facebook, ku...

Fisnik Ismaili tallet me Albin Kurtin: Cërrc, as protesta s’ka ma

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisnik Ismali, është tallur me ish-kryetarin e partisë së tij, Albin Kurti. Ismaili përmes një shkrimi  në Facebook ka thënë...

Thaçi nuk flet as për Dialogun e as për Specialen

Një ditë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi ligjet që Forcës së Sigurisë së Kosovës i japin mandat ushtarak, presidenti Hashim Thaçi ka bërë homazhe...