Tetë të vdekur nga stuhia në Gjermani, miliona euro dëme

Autoritetet në Gjermani kanë bërë të ditur se stuhia e fundit që ka përfshirë pjesën veriore të këtij vendi, ka lënë të vdekur së...

Turqi, gjashtë të vdekur dhe 29 të plagosur në një aksident trafiku

Të paktën gjashtë persona e kanë humbur jetën dhe 29 të tjerë u plagosën në një aksident trafiku në Mus në Turqinë lindore. Sipas informacioneve...

Një prej lidereve më të reja botërore njofton se është shtatzënë

Jacinda Ardern u bë një nga drejtuesit më të reja të qeverive në botë, kur ajo u zgjodh kryeministre e Zelandës së Re. Ajo...

Puigdemond do të qeverisë Kataloninë nga Belgjika

Ish lideri katalunas, i cili është i arratisur në Belgjikë, Carles Puigdemont po e do pozitën e tij përsëri. Ai ka thënë se teknologjitë e...

Cfarë thonë autoritetet, liderët botërorë dhe ekspertët për Bitcoin?

Monedha kriptografike Bitcoin po sjell një prej revolucioneve më të mëdha në historinë e financave në 100 vitet e fundit. Çfarë thonë autoritetet, liderët...

Prindërit i lidhin fëmijët me zinxhir – deklarohen të pafajshëm

Prindërit e akuzuar se mbanin lidhur me zinxhirë 13 fëmijët e tyre në shtëpinë e familjes në Kaliforni, u vetëdeklaruan të pafajshëm para gjykatës David...

Nga stuhia në Evropë vdesin nëntë persona

Nëntë vetë, përfshirë dy zjarrfikës, janë vrarë nga stuhia e djeshme në pjesën veriore të Evropës, e cila e ka bllokuar edhe trafikun ajror...

“Flamuri i Izraelit ka një tjetër domethënie në Gjermani

Bundestagu votoi për angazhimin e një të ngarkuari për antisemitizmin. Edhe partia e ekstremit të djathtë AfD është pro këtij posti. Vetëm partia E...

Pakistan: Janë vrarë nënë e bijë, punëtore të vaksinimit

Autoritetet e Pakistanit thonë se persona të armatosur i kanë vrarë dje një nënë dhe vajzën e saj, të cilat merrnin pjesë në vaksinimin...

Paralajmërimi i ashpër për Turqinë: Mos guxoni, ju rrëzojmë avionët!

Qeveria siriane ka paralajmëruar Turqinë kundër nisjes së një fushate ajrore ndaj objektivave kurde në provincën e Afrinit. Ankaraja zyrtare ka kërcënuar me sulme...

Weather

Lajme

Çka i pret bashkatdhetarët sivjet në Kosovë?

Ministria e Diasporës paralajmëron organizimin e një vargu të aktiviteteve. Rreth 200 aktivitete organizohen gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë Në Kosovë po bëhen përgatitje...

Presidenca e Kosovës pranon shumë dhurata

Përfaqësuesit e institucioneve kryesore të vendit shpesh herë pranojnë edhe dhurata. E këto dhurata nëse e kalojnë vlerën mbi 50 euro, ato i deklarojnë...

Rritet çmimi për hanxhinjtë që do të shkojnë në Qabe

Institucionet e rajonit të Ballkanit që janë kompetente për organizimin e kryerjes së kushtit të pestë të Islamit, Haxhit, tashmë kanë filluar përgatitjet, ndërsa...