Giuseppe Conte: Kush është kryeministri i pritshëm i Italisë?

Giuseppe Conte (Xhuzepe Konte) është emri i mundshëm i kryeministrit të ri të Italisë. Një avokat i të drejtës private në Unniversitetin e Firenze-s, me...

Vdes ish-presidentja e Parlamentit Evropian, mike e madhe e Kosovës

Ish-presidentja e Parlamentit Evropian, Nicole Fontaine, e cila ka mbajtur gjithashtu postin e ish-Ministres franceze të Industrisë, vdiq të enjten në moshën 76-vjeçare, bëri...

SHBA publikon sot strategjinë e re ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pritet që më 21 maj të njoftojë lidhur me strategjinë e re amerikane për Iranin. Ky njëherësh do...

75.6 milionë njerëz e kanë këtë mbiemër: Ja ku mund ta mësoni se sa...

Nëse ndonjëherë e keni pyetur veten se çfarë domethënie mund të ketë mbiemri i juaj dhe sa njerëz në botë e bartin, këtë përgjigje...

SHBA dhe Kina shtyjnë luftën tregtare

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë shtyrë luftën tregtare pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë raportuar për përmirësim të marrëdhënieve, pas...

Policia indiane hap barkun e një gruaje, u shokua çka gjeti brenda tij

Policia indiane ka bërë të ditur se kanë nxjerrë 106 kapsula të kokainës nga barku i një gruaje, e cila ka dashur që t’i...

Babai marton vajzën 2–vjeçare në një ceremoni sekrete

Policia indiane ka vënë në pranga 3 persona pasi martuan vajzat e tyre në një ceremoni sekrete Katër vajzat, të gjitha të moshës nga 2...

Njihuni me të burgosurin që la shtatzënë katër gardiane

Katër gardiane të një burgu në Baltimore të Shteteve të Bashkuara ngelën shtatzënë me të njëjtin të burgosur Rojet femra ishin mbuluar nga dhurata prej...

“Serbia e ka humbur Kosovën, është koha që ta pranojnë realitetin”

Hulumtuesi nga Qendra për Studime të Politikave Evropiane në Bruksel (CEPS), Toby Vogel, po konsideron se Samiti i Sofjes i mbajtur më 17 maj...

Stuhi mushkonjash, njerëzit nuk dalin jashtë, rrugët nuk shihen

Një mori e pafund mushkonjash janë duke rrethuar rajonin Voronezh të Rusisë, ndërsa shumë njerëz janë të frikësuar për të dalë jashtë. Raportet flasin...

Weather

Lajme

Zëdhënësja e Mogherinit jep detaje rreth letrës së BE’së, dërguar Ramush Haradinajt

Zëdhënësja për Politikat e Jashtme të BE’së, Maja Kocijançiq, ka bërë të ditur se zyrtarët e BE’së, Federica Mogherini, Johannes Hahn dhe Cecilia Malmstrom,...

Ndërprerjet e rrymës, Qeveria paralajmëron ashpër KEDS’in

Avni Arifi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Qeveria e vendit më nuk do të pajtohet me arsyetimet...

Ministri i Brendshëm mbledh në takim kryetarët e komunave

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Ekrem Mustafa, do të mbledhë në takim të hënën kryetarët e komunave të Kosovës. Sipas një njoftimi të...