Sulm në ambasadën e Francës, 28 viktima

Persona të armatosur sulmuan Ambasadën Franceze dhe zyrat e ushtrisë kombëtare në kryeqytetin e Burkina Fasos. Autoritetet pretendojnë se 7 pjesëtarë të forcave të sigurisë...

Llavrov: Vendet ballkanike vetë t’i vlerësojnë kushtet për hyrje në BE

Moska nuk sheh kurfarë probleme në qëllimet e vendeve ballkanike të hyjnë në Bashkimin Evropian, por ato vetë. pa presion të jashtëm, duhet të...

NATO: Paralajmërimet ruse kundër aleatëve, të papranueshme

Paralajmërimet e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për aleatët e NATO-s janë “të papranueshme” dhe nuk iu ndihmojnë përpjekjeve për të ulur tensionet, tha...

Trump: Luftërat tregtare janë të mira

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se “luftërat tregtare janë të mira”. Ai i bëri komentet pasi vendimi i tij për të vënë...

Vazhdon moti i ftohtë në Europë, reagon OBSH-ja

Pjesë të mëdha të Europës kanë kaluar një natë tjetër të ftohtë, derisa kushtet e motit siberian vazhdojnë të sjellin kaos. Acari dhe reshjet e...

Një e vdekur dhe 14 të plagosur në Kabul

Një sulm vetëvrasës në lindje të Kabulit, ka vrarë një vajzë gjashtë vjeçare dhe ka plagosur 14 të tjerë, kanë njoftuar zyrtarët afganë. Zëdhënësi i...

Trump dhe Merkel të shqetësuar pas deklaratave të Putinit për armët

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump kanë shprehur shqetësimet e tyre pas njoftimeve të presidentit rus, Vladimir Putin se shteti i...

Stuhia “Emma” shkakton 55 viktima në gjithë Europën

“Bisha nga Lindja”, ose stuhia Emna siç është ashtuquajtur vala e motit të keq, shoqëruar me dëborë dhe temperatura ekstreme minimale në të gjithë...

Rusia tregon forcën, drejt një gare të re armatimi me SHBA

Moska dhe Uashingtoni, që kanë rreth 93 përqind të armëve bërthamore në botë, kanë ndryshuar politikat në lidhje me arsenalin. “Në dhjetë vjetët e fundit,...

Vdesin 55 persona nga të ftohtit në Evropë

Iftohti siberian, i përplasur mbi Evropë në dalje të dimrit, ka marrë 55 jetë njerëzish. Sipas asaj që raporton BBC, situata më e rëndë konstatohet...

Weather

Lajme

Ky pritet të jetë moti për nesër në Kosovë

Nesër në Kosovë moti pritet të jetë i ftohtë, me temperaturat që pritet të shkojnë në minus një gradë, bën të ditur IHMK. Megjithatë, sipas...

Dita Botërore e Filozofisë: SHFK në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në UP, organizojnë...

Është bërë traditë që tash e nëntë vite Shoqata e Filozofëve të Kosovës në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, shënojnë...

Nëntë Zona Ekonomike në gjithë Kosovën, shumica e tyre jofunksionale

Vendimet që mori Qeveria e Kosovës ndër vite për krijimin e Zonave Ekonomike në disa prej komunave të vendit, duket se kanë mbetur vetëm...