Zaev në Berlin në takim me Merkelin dhe Shtajnamerin

Kryeministri Zoran Zaev  sot në Berlin do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe me presidentin e Gjermanisë Frank Valter Shtajnamer. Zaev e kryeson...

Erdogan i pamëshirshëm ndaj grupeve që kërkojnë qetësi: Paqen do ta paguajnë me çmimin...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan më 20 shkurt ka thënë se çështja e milicisë pro-regjim në Afrin të Sirisë është “mbyllur për momentin.” Më...

Pranvera e përgjakur: SHBA-të dhe Koreja e Veriut mund të nisin luftën

Pavarësisht nga prerjet e panumëra të disa mediave mbi të gjitha gjërat që ndryshuan Korenë e Veriut gjatë Lojërave Olimpike Dimërore, katalizatori që gati...

Alarmojnë ekspertët: Në vitin 2030 mungesa e ujit do të jetë problem për gjysmën...

Në vitin 2030, gati gjysma e popullsisë së botës, 47%, mund të ketë probleme me mungesën e ujit. Këtë gjë e parashikon Instituti Ndërkombëtar i...

Ngjarjet më të rëndësishme nga bota

Ngjarjet më të rëndësishme nga bota -Qindra të vrarë në Siri- Qeveria siriane, me aleatët rusë dhe iranianë po lufton për të rifituar kontrollin në...

Si e anuloi Korea e Veriut takimin me Zv.Presidentin amerikan në minutën e fundit

Zv.Presidenti i SHBA, Mike Pence, kishte planifikuar të takohej me zyrtarë të Koresë së Veriut duke përfshirë edhe motrën e liderit Kim Jong-un gjatë...

Avokati në Uashington pranon se ka gënjyer FBI-në

Avokati, Alex der Zwaan, ka pranuar fajësinë për deklarata të rrejshme dhënë agjentëve federalë të zbatimit të ligjit në Shtetet e Bashkuara, lidhur me...

‘Fëmijët e pashtruar’, Bullgaria dhe Rumania ende nuk po pranohen në Shengen

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie - e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten...

Uashingtoni: Fundi i dhunës në Siri duhet të fillojë në këtë çast

Departamenti amerikan i Shtetit u shpreh sot jashtëzakonisht i shqetësuar nga bombardimet e regjimit sirian në Gutan Lindore. Guta është një enklavë rebele e rrethuar...

Lavrov: Rusia pajtohet me zgjidhjen e Serbisë për Kosovën

Nesër në Serbi shkon ministri rus i Punëve të jashtme Sergej Lavrov. Ndër takimet e shumta që do të zhvillojë me zyrtarë serbë gjatë dy...

Weather

Lajme

A do të ringjallet FER’i? Përgjigjet Ilir Deda

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Alternativës, Ilir Deda, ka folur për mundësinë e ringjalljes së partisë së dikurshme, Fryma e Re,...

Hoxhaj në Jerusalem: Kosova dhe Izraeli fazë të re bashkëpunimi në muajt e ardhshëm

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në ditën e dytë të vizitës së tij në Izrael ka takuar drejtorin e përgjithshëm të Ministrisë...

Mësohet se për çfarë temash do të diskutojnë Thaçi e Vuçiq

“Me ftesën e përfaqësueses së lartë, Mogherinit presidenti Vuçiq dhe presidenti Thaçi do të kenë një takim të nivelit më të lartë, ku ata...