SHBA u bën thirrje talibanëve të shqyrtojnë ofertën e Ghanit për paqe

Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje talibanëve që të shqyrtojnë seriozisht ofertën e presidentit afgan, Ashraf Ghani, për bisedime për paqe. Alice Wells, ndihmëssekretare e...

Industria gjermane e automjeteve e shqetësuar nga kërcënimet e Trumpit

Industria gjermane e automjeteve ka paralajmëruar për rrezikun e një lufte tregtare me SHBA, pas kërcënimit të Presidentit amerikan Trump për të vendosur dogana...

Diçka e çuditshme po ndodh në Antarktidë, jepet alarmi

NASA ka gjetur një burim të çuditshëm të ngrohjes nën Antarktidë, për shkak të të cilës kontinenti i akullt po shkrin me shpejtësi. Rreth 30...

Mbi 700 civilë janë vrarë për dy javë në enklavën siriane të lindjes Ghouta

Edhe pse në Siri është bërë marrëveshje për armëpushim, atje nuk mungojnë vrasjet e civilëve. Të paktën 77 persona janë vrarë në enklavën e rrethuar...

Gjermania strehon “armiqtë” e Erdoganit

Marrëdhëniet e ftohta mes Turqisë dhe Gjermanisë rrezikojnë të përshkallëzohen edhe më tej, duke risjellë gjuhën e ashpër diplomatike të përdorur para disa muajsh...

Merkel: Pres me padurim për të nisur punën me qeverinë e re

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se pret me padurim për të nisur punën me qeverinë e re, një ditë pasi anëtarët e Partisë...

Ish-spiuni rus në gjendje kritike pas ekspozimit ndaj një “substance të panjohur” në Britani

Mediat në Britani raportojnë se një ish-spiun rus është në gjendje të rëndë shëndetësore pasi është ekspozuar ndaj një substance ende të panjohur. Më 2006,...

Macron: Siria të pranojë propozimin e OKB-së për armëpushim

  Presidenti francez, Emannuel Macron i ka kërkuar presidentit rus Vladimir Putin, të sigurojë që Siria ta pranojë Rezolutën 2401 të Kombeve të Bashkuara, e...

Horror në qiell: Shpërthen motori i aeroplanit me 96 pasagjerë (VIDEO)

Një aeroplan i dizajnuar britanik me 96 persona në bord u detyrua të bënte një ulje emergjente pas “shpërthimit” të një motori. Sipas mediave të...

OKB: Dështimi i marrëveshjes bërthamore do të ishte “humbje e madhe”

Dështimi i marrëveshjes të arritur më 2015 në mes të Iranit dhe fuqive botërore, për kufizimin e programit bërthamor të Teheranit, do të paraqiste...

Weather

Lajme

Paralajmërohen vërshime në Kosovë

Kosova mund të përballet me vërshime, pasi që pritet të ketë reshje më të dendura atmosferike. Kështu ka thënë njohësi i çështjeve të emergjencave, Tahir...

Tahiri dhe Apostolova hapen tryezën “Rruga drejt një kodi Civil”

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri së bashku me Shefen e Zyrës së BE-së/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, hapën sot tryezën...

Rikthehet bora në Kosovë, Tahirsylaj tregon deri kur do të zgjasë dimri

Eksperti i meteorologjisë, njëherësh edhe profesor i meteorologjisë në universitetin shtetëror, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se deri kur do të jenë prezente reshjet e...