Deficiti tregtar i Kosovës u thellua në 13% në maj

Në raportin e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), të dhënat nga Tregtia e Jashtme në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të...

Të hyrat e Qeverisë për tre muajit e parë të vitit 2018 ishin 408.5...

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), publikon Llogaritë Qeveritare të Kosovës në bazë tremujore. Ky botim paraqet pasqyrën e të hyrave dhe shpenzimeve qeveritare...

Njofton edhe Telekomi: Gent Begolli zgjidhet Kryeshef Ekzekutiv

Bordi i Drejtorëve i Telekomit të Kosovës Sh.A në mbledhjen e fundit, unanimisht ka vendosur që për pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv të Telekomit të...

Hapet tenderi për ndërtimin e termocentralit të ri 1 miliard eurosh në Kosovë

Prodhuesi amerikan i energjisë elektrike, ContourGlobal, ka njoftuar se ka hapur një tender për ndërtimin e një termocentrali me qymyr në Kosovë, që pritet...

KOSID: Banka Botërore po mbështet zhvillimin e energjisë së pastër në Kosovë

Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID), vlerësoi si pozitiv vendimin e fundit të Bankës Botërore për të mbështetur zhvillimin e...

Minatorët e Trepçës paralajmërojnë eskalim të situatës, këto janë kërkesat e tyre

Greva dhe protesta në rrugë po paralajmërojnë minatorët e gjigandit metalurgjik Trepça. Kjo nëse në draft-statutin e Trepçës, nuk përfshihen kërkesat e tyre që...

Pse nafta e benzina u shtrenjtuan për gati 20 centë krahasuar me vitin e...

Çmimi i naftës dhe i benzinës në Kosovë vazhdon të jetë i lartë. Aktualisht një litër naftë kushton 1.16 centë, derisa një litër benzinë...

Vendet që do të mbesin pa rrymë në Kosovë

KEDS ka njoftuar për zonat që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim: Prishtinë Ndërprerje me kërkesë të KOSTT-it -Nuk ka Ndërprerje e domosdoshme për punimet...

Rritet tregtia me pakicë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat Afatshkurtra të Tregtisë me Pakicë për tremujorin e parë (TM1) 2018. Në bazë të të dhënave...

Së shpejti pritet zbatimi i vendimit të MTI-së për masat mbrojtëse ndaj produkteve të...

Sot Klubi i Prodhuesve të Kosovës, ka mbajtur Konferencën për Masat Mbrojtëse ndaj Produkteve të Qumështit nga Bosnja dhe Hercegovina, e cila pati për...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...