Aplikacioni që bën konvertimin e shpejt nga +377 dhe +386 në +383

Nga pardje Kosova mund të përdor kodin telefonik 383. Tani shqetësimi i të gjithë shfrytëzuesve është si t’i konvertojnë numrat e telefonit të kontakteve nga +377, +386,...

Prodhimtaria, në 10 vjet pavarësi, nuk arriti të forcohet

Edhe 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë Kosova, nuk arriti të fuqizojë sektorin e prodhimtarisë. Vendi vazhdon të importojë gati të gjitha produktet duke...

​Kthehet nga jashtë ekspertiza për zërin e ish-shefit të krimeve ekonomike

Një vit e dy muaj pas nisjes së hetimeve, Prokuroria ende nuk ka konkretizuar me aktakuzë hetimet ndaj ish-drejtorit për krime ekonomike të Policisë...

​Pse po mbahen fshehtë ndërtuesit e autostradës Prishtinë–Gjilan?

Ministria e Infrastrukturës nuk po tregon emrat e kompanive të cilat do të ndërtojnë autostradën “Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë”, punimet në të cilën kanë nisur...

Prodhuesit e Kosovës ankohen se Shqipëria sërish po u vë barriera në eksport

Ditëve të fundit autoritetet e Shqipërisë janë duke aplikuar barrierat tarifore e jo-tarifore për prodhimet e Kosovës që eksportohen drejt Republikës së Shqipërisë. Barrierat tregtare...

​Punonjësit e shkollave të Gulenit po refuzojnë t’i mbyllin llogaritë në bankën turke BKT

Punonjësit e Kolegjit “Mehmet Akif”, nuk e kanë ndërmend të nënshkruajnë detyrimin që Banka Kombëtare Tregtare (BKT) ua ka bërë për t’i mbyllur xhirollogaritë...

​Fillojnë punimet për ndërtimin e rrugës Deçan – Plavë

Ministria e Infrastrukturës njofton se nesër do të mbajë ceremoninë e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e rrugës Deçan - Plavë. Sipas Ministrisë...

Hasani informon qytetarët për të drejtat e konsumatorit

Ministri i i Tregtisë Bajram Hasani të enjtën informoi qytetarët për të drejtat që u takojnë si konsumatorë. Por, jo të gjithë ishin të interesuar...

ATK: Rimbursimi i fituesve nga kuponët fiskal do të bëhet në fundjavë

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka njoftuar se qytetarët, të cilët kanë qenë fitues nga tërheqja e numrave potencial fitues për periudhën e tremujorit...

Kompania izraelite do të investojë miliona euro për energji me erë në Kosovë

Kompania izraelite, “Enlight Renewable Eberhy” ka njoftuar këtë të mërkurë që ka blerë të drejtat e një projekti 105 megavatesh të energjisë me erë...

Weather

Lajme

Ditët në vijim me mot të vranët dhe shi

Ditëve në vijim mot i ndryshueshëm, me diell dhe shi. Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë, por do të luhaten kryesisht rreth...

Tahiri kërkon hetimin e kërcënuesve të prokurorit Blakaj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në llogarinë e tij në Facebook, ka shprehur pakënaqësinë e tij me lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria...

Thaçi dënon kërcënimet ndaj prokurorit që hetonte veteranët mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër kërcënimet e bëra ndaj prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili edhe dha dorëheqje. Thaçi përmes...