Prodhimi dhe ndërtimi më të kënaqura me klimën e biznesit sesa tregtia

Mungesa e mjeteve financiare, normat e larta të interesit, vonesat në pagesa nga konsumatorët dhe mungesa e stafit të kualifikuar, janë disa nga pengesat...

Qeveria synon zgjidhje politike për “Trepçën”

Qeveria nuk po arrin ta zbatojë Ligjin për “Trepçën”, të miratuar në tetor të 2016-s. Në konkursin për anëtarë të Bordit Mbikëqyrës të kësaj ndërmarrjeje...

Lluka: Katër kompani të interesuara për mineralet e vizitojnë Kosovën në prill

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka njoftuar se gjatë muajit prill Kosovën do ta vizitojnë katër kompani që kanë shprehur interesim për mineralet...

Shteti e lë pa ‘zot shtëpie’ Telekomin, Mustafa kërkon zgjidhje

Bordi i pakompletuar i Telekomit të Kosovës e ka pamundësuar shpalljen e konkursit për drejtor. Qeveria e Kosovës më 22 shkurt ia vazhdoi mandatin Agron...

ATK: Rimbursimi i fituesve nga kuponët fiskal do të bëhet në fundjavë

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka njoftuar se qytetarët, të cilët kanë qenë fitues nga tërheqja e numrave potencial fitues për periudhën e tremujorit...

Telekomi i Kosovës pa “zot shpije”

Telekomi i Kosovës ka mbetur pa kryeshef ekzekutiv. Drejtorit menaxhues, Agron Mustafa, më 23 shkurt të këtij viti i ka skaduar mandati. Edhe pse Komisioni...

Kosova në hall për punëtorë të kualifikuar

Papunësia vazhdon të jetë një nga problemet më të mëdha në Kosovë, me theks të veçantë te të rinjtë. Por me gjithë shkallën e lartë...

Pritet të ndryshohen të paktën tri ligje të fushës së ekonomisë

Një numër ligjesh të sektorit të ekonomisë kanë hyrë në skanim. Deri në qershorin e këtij viti pritet të ndryshohen dhe miratohen, raporton KTV. Zyrtarë të...

Qeveria dhe ZRRE-ja ende pa zgjidhje për faturimin e pjesës veriore, Haradinaj në interpelancë

Zyra e Rregullatorit për Energji dhe Qeveria ende nuk kanë gjetur një zgjidhje për faturimin e rrymës për pjesën veriore të Kosovës. Ministri i Zhvillimit...

BERZH pritet të investojë 63 milionë euro për unazën e Prishtinës

Qeveria e Kosovës ka prezantuar 39 projekte në samitin e Ballkanit Perëndimor, të organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), që është...

Weather

Lajme

Tahiri dhe Apostolova hapen tryezën “Rruga drejt një kodi Civil”

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri së bashku me Shefen e Zyrës së BE-së/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, hapën sot tryezën...

Rikthehet bora në Kosovë, Tahirsylaj tregon deri kur do të zgjasë dimri

Eksperti i meteorologjisë, njëherësh edhe profesor i meteorologjisë në universitetin shtetëror, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se deri kur do të jenë prezente reshjet e...

Vdes gazetari Naim Hagjosaj

Ka ndërruar jetë gazetari Naim Hagjosaj, lajmin e kanë bërë të ditur miqtë e të ndjerit. Për vdekjen e hershme të gazetarit ka shkruar...