AKP merr nën administrim 1309 hektarë tokë në Shtërpcë

Agjencia Kosovare e Privatizimit, në vazhdën e angazhimeve dhe përkushtimit të saj për identifikimin dhe administrimin e aseteve në pronësi shoqërore, ka arritur të...

ASK: Prodhimi i energjisë primare në Kosovë ka shënuar rritje prej vitit 2011

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) për herë të parë ka përgatitur publikimin “Efiçienca e energjisë në Kosovë” për periudhën 2011-2016. Qëllimi i këtij...

Mbi 62 milionë euro do të kushtojë implementimi i Ligjit të pagave për tri...

Hyrja në fuqi e Ligjit për pagat e të punësuar në administratën shtetërore për tri vite do t’i kushtojë buxhetit të shtetit mbi 60...

Mehmeti: Kosova vend më i qëndrueshëm për sistemin bankar

Banka Qëndrore e Republikës së Kosovës (BQK), me rastin e fillimit të shënimit të aktiviteteve të “Javës Ndërkombëtare të Parasë”, do të organizojë disa...

BQK shënon “Javën Ndërkombëtare të parasë”

“Të mësojmë si të fitojmë dhe kursejmë më shumë”, është motoja e sivjetshme e aktivitetit tashmë tradicional “Java Ndërkombëtare e Parasë”, e cila organizohet...

Në 25 vende të Evropës janë ndier pasojat e devijimeve në rrjetin energjetik të...

Mosmarrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë në fushën e energjisë po u shkaktojnë probleme edhe shteteve evropiane Një devijim i frekuencës së energjisë, si pasojë e...

Të mbyllura në shtëpi dhe të harruara nga shteti

Ganimete Mrasoraj rreth të 40-ve, është amvise dhe e papunë. Jeton në fshatin Mrasor të komunës së Rahovecit dhe gjasat që ajo të punësohet...

Mashtrime me mallrat kineze, BE “gjobit” Britaninë me 2.7 mld euro

Komisioni Europian, përmes një letre i kujtoi qeverisë britanike se i detyrohet 2,7 miliardë euro tarifa doganore për këpucë dhe tekstile të importuara nga...

MI formon komision për rrugët ku ka pasur rrëshqitje dheu

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, ka akuzuar qeverisjen e kaluar se nuk ka pasur seriozitet me rastin e ndërtimit të rrugëve në të cilat...

MTI-ja përkrah projektin e ndërmarrjeve në procesin e falimentimit-bankrotimit në Kosovë

Zëvendësministri i Tregtisë dhe Industrisë, Faton Thaçi, priti sot në takim Suzana Dautaj, koordinatore e projektit “Zgjidhja e borxhit dhe dalja nga biznesi”, të...

Weather

Lajme

Kosova po bëhet me Qendër Astronomike

Disa objekte të hapësirës, shumë shpejt do të mund të vrojtohen edhe nga kosovarët. Kjo do të bëhet e mundur me ndërtimin qendrës së parë...

Veseli nderohet me një çmim në Stamboll

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet...

Serwer i bën analizë Platformës së Dialogut, tregon edhe për mungesat e këtij dokumenti

Analisti dhe Profesori i Menaxhimit të Krizave në Universitetin “John Hopkins”, Daniel Serwer, ka publikuar një analizë të dokumentit të “Platformës së Dialogut”, që...