Kosova nuk ka çka të eksportojë në vendet e BE-së

Kur merret parasysh tregtia e produkteve bujqësore dhe jo bujqësore midis Kosovës dhe Bashkimit Evropian, ka vetëm pak produkte që Kosova është në gjendje...

Nëse nuk e publikon kontratën për Autostradë, MZHE-në e pret padia

Pas më shumë se pesë vjetësh qëkur është shitur kompania për distribucion dhe furnizim të energjisë elektrike, për qytetarët kurrë nuk janë bërë të...

Shoqëria civile fiton gjyqin me MZHE-në, Gojani kërkon më shumë transparencë në dokumente zyrtare

Rinora Gojani, nga Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) në Express intervistën për KTV, foli për kontratat e mëdha dhe...

Oda Ekonomike e shqetësuar që bizneseve po u refuzohen vizat

Oda Ekonomike e Kosovës shpreh shqetësimin për ankesat e komunitetit të biznesit vendor lidhur me procedurat burokratike dhe nënçmuese që po hasin gjatë aplikimit...

Në mars dihet nëse Kosova do t’ia paguajë 63 milionë euro shtesë “Bechtel-Enkas

Negociatat në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe konsorciumit amerikano-turk “Bechtel Enka”, lidhur me kërkesën e kësaj të fundit për pagesën shtesë prej 63...

Edhe FMN kundër rritjes së pagës minimale në 250 euro

Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk po e përkrah propozimin për rritjen e pagës minimale në 250 euro. Propozimi, sipas tyre, do të ulte mundësitë e...

Prodhuesit shqiptarë: Të unifikohet tregu shqiptar, të hiqen barrierat kufitare

Tri klubet e prodhuesve shqiptare, të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë janë mbledhur sot në Tiranë për të treguar se nuk ka pengesa për unifikimin...

Oda Ekonomike e shqetësuar: Shumë burokraci dhe nënçmim ndaj bizneseve gjatë marrjes së vizës...

Oda Ekonomike e Kosovës shpreh shqetësimin për ankesat e komunitetit të biznesit vendor lidhur me procedurat burokratike dhe nënçmuese që po hasin gjatë aplikimit...

Në xhepin e kujt po përfundojnë paratë e rampës në Brezovicë?

Vendosja e laurës në Brezovicë nga Ministria e Mjedisit dhe largimi i kompanisë serbe që ka plaçiktur me vite turistët në këtë zonë, po...

Kryeministri Haradinaj mbështet prodhuesit kosovarë të miellit për vendosjen e banderolave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim përfaqësuesit e shoqatës së prodhuesve të miellit, me të cilët bisedoi për situatën më...

Weather

Lajme

Një nga deklaratat e fundit të Ivanoviq: Nuk frikësohem nga shqiptarët, por nga serbët

Oliver Ivanoviq e kishte shfaqur frikën e tij kohëve të fundit se mund të ndodhte diçka në Veri të Mitrovicës. Madje ai kishte thënë se...

Familja e Ivanoviqit refuzon ta bëjë obduksionin në Prishtinë

Kryetari i Iniciativës Qytetare, SDP, Olivier Ivanoviq është vrarë në Mitrovicën Veriore. Ai dyshohet se është gjuajtur me pesë plumba nga një veturë në lëvizje...

Njeriu që i kishte paralajmëruar sulmet ndaj zyrtarëve serbë në Kosovë

Vrasja e liderit të Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq sot në veri të Mitrovicës ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jashtë vendit. Nacionalistët që...