Oda Ekonomike e shqetësuar që bizneseve po u refuzohen vizat

Oda Ekonomike e Kosovës shpreh shqetësimin për ankesat e komunitetit të biznesit vendor lidhur me procedurat burokratike dhe nënçmuese që po hasin gjatë aplikimit...

Në mars dihet nëse Kosova do t’ia paguajë 63 milionë euro shtesë “Bechtel-Enkas

Negociatat në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe konsorciumit amerikano-turk “Bechtel Enka”, lidhur me kërkesën e kësaj të fundit për pagesën shtesë prej 63...

Edhe FMN kundër rritjes së pagës minimale në 250 euro

Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk po e përkrah propozimin për rritjen e pagës minimale në 250 euro. Propozimi, sipas tyre, do të ulte mundësitë e...

Prodhuesit shqiptarë: Të unifikohet tregu shqiptar, të hiqen barrierat kufitare

Tri klubet e prodhuesve shqiptare, të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë janë mbledhur sot në Tiranë për të treguar se nuk ka pengesa për unifikimin...

Oda Ekonomike e shqetësuar: Shumë burokraci dhe nënçmim ndaj bizneseve gjatë marrjes së vizës...

Oda Ekonomike e Kosovës shpreh shqetësimin për ankesat e komunitetit të biznesit vendor lidhur me procedurat burokratike dhe nënçmuese që po hasin gjatë aplikimit...

Në xhepin e kujt po përfundojnë paratë e rampës në Brezovicë?

Vendosja e laurës në Brezovicë nga Ministria e Mjedisit dhe largimi i kompanisë serbe që ka plaçiktur me vite turistët në këtë zonë, po...

Kryeministri Haradinaj mbështet prodhuesit kosovarë të miellit për vendosjen e banderolave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim përfaqësuesit e shoqatës së prodhuesve të miellit, me të cilët bisedoi për situatën më...

Haradinaj mbështet prodhuesit e miellit për vendosjen e banderolave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim përfaqësuesit e shoqatës së prodhuesve të miellit, me të cilët bisedoi për situatën më...

Edhe Prokuroria bëhet pjesë e faljes së 63 milionë eurove për “Bechtel”-in nga Qeveria

Sikur në rastin e faljes së 58 milionëve ndaj prodhuesve të ujit, për të cilën Ramush Haradinaj vendosi sapo e nisi qeverisjen, edhe pagesa...

Paga 250 euro minimumi i standardit jetësor

Rritja e pagës minimale në Kosovë e propozuar nga Këshilli Ekonomik Social (KES), ka hasur në kundërshtim nga disa përfaqësues të bizneseve në Kosovë....

Weather

Lajme

Qeveria i jep leje Vuçiqit për të vizituar Kosovën

Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën gjatë fundjavës së ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për...

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posaçëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të...

Haradinaj i huton këshilltarët, ia fut vrap në shesh

Kryeministrin Ramush Haradinaj jemi mësuar ta shohim duke vrapuar në natyrë dhe nëpër bjeshkë Por këtë zanat ai nuk e harron as kur është në...