Shteti ua ndalon pensionet e dyfishta rreth 200 qytetarëve

Zyrtarët shtetërorë përveçqë mbajnë poste të larta në institucionet e Kosovës, përfitojnë edhe pensione nga shteti. Por ndryshe nga ta qytetarët nuk po arrijnë...

OPEC dhe aleatët ulin prodhimin e naftës

OPEC-u dhe aleatët e tij, ku edhe Rusia njoftuan sot një ulje të përbashkët të prodhimit të tyre të naftës me 1,2 milionë fuçi...

Debati për buxhetin e vitit 2019, përmenden edhe dështimet e diplomacisë kosovare

Kuvendi i Kosovës ka vazhduar me seancën e rregullt plenare, ku po diskutohet për buxhetin e vitit 2019. Në debatin e sotëm është kritikuar qasja...

Ministri Lluka në Slloveni për të rritur bashkëpunimin ekonomik

Investimet qindra mlionëshe ishin temat e diskutimit gjatë takimeve që ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka zhvilloi me investitorë potencial, ministra e përfaqësues të...

Qeset e plastikës shumë shpejt do të bëhen me pagesë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar përfaqësuesit e Rrjetit të Shitësve me Pakicë. Gjatë diskutimit ata janë pajtuar që të mos keqpërdoren qeset e plastikës si...

Vendosja e taksës 100%, u shkakton probleme kompanive asfaltuese

Për shkak të mungesës së bitomenit, në Ferizaj asfaltohen vetëm 10 metra të rrugës “Ali Hadri”. Vendosja e taksës 100% ndaj produkteve serbe, ka shkaktuar...

Problemet me energjinë elektrike e çojnë kryeministrin në KEK

Kjo vizitë e Haradinajt në KEK vjen në kohën kur Kosova ka pasë probleme të theksuara në sektorin e energjisë. Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj,...

Haradinaj: Kanë filluar hetime ndaj KEDS’it, nuk tolerohen ndërprerjet e rrymës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur sot se është duke u hetuar KEDS-i për shkak të mos furnizimit të rregullt me...

Si dështoi takimi i CEFTA’s në Prishtinë

Përfaqësuesit serbë e boshnjakë nuk kanë pranuar t’i referohen Kosovës si Republikë Gjithçka ishte gati që të fillonte takimi i CEFTA-s i organizuar nga Ministria e...

Reduktimet e energjisë elektrike gjatë ditëve në vijim

Prishtinë Ndërprerje me kërkesë të KOSTT-it -Nuk ka Mirëmbajte të planifikuar -Nuk ka Ndërprerje me kërkesë të palëve të treta 1. Më 10.12.2018 në NS 220/35/10 kV Podujeva do te ndërprehet: ·...

Weather

Lajme

AP: Kërcënime boshe të Serbisë ndaj Kosovës, Rusia nuk mund t’i ndihmojë

Ndonjë aksion ushtarak i Serbisë do të shkaktonte ndërhyrjen e drejtpërdrejtë me rreth 4.600 paqeruajtës të NATO-s, duke përfshirë edhe ushtarët amerikanë të stacionuar...

OSBE: Reforma në Drejtësi quhet e përfunduar atëherë kur të ndihet nga qytetarët shqiptarë

Pas zgjedhjes së gjashtë emrave të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit ka ardhur reagimi edhe nga OSBE-ja. OSBE thotë se mirëpret ngritjen e Këshillit të...

A mund ta ndëshkojë NATO Kosovën për Ushtrinë? – Ramadani zbulon çka thanë zyrtarët...

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ditë më parë ka deklaruar se veprimet për transformimin e FSK-së në Ushtri vijnë në një kohë të...