Thaçi mirëpret marrëveshjen për termocentralin “Kosova e Re”

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka mirëpritur sot arritjen e marrëveshjes në mes të Qeverisë së Kosovës dhe investitorit amerikan “Countour Global”...

Banka Botërore e përkushtuar për ta ndihmuar Kosovën në fushën e energjisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti një delegacion të lartë të Bankës Botërore të udhëhequr nga drejtori për Energji, Riccardo Puliti dhe...

Rreth 80 biznese të Kosovës e Shqipërisë me hapat e parë të bashkëpunimit

Nën organizim të Odave Amerikane në Shqipëri dhe në Kosovë, për dy ditë me radhë në Tiranë janë mbajtur takime ndërmjet bizneseve të Shqipërisë...

Arrihet marrëveshja për ndërtimin e TC “Kosova e Re” – ndërtimi i tij nis...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mbajti mbledhjen e Komitetit Drejtues për Termocentralin “Kosova e Re”, ku ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e Kompanisë amerikane...

Trepça mund të falimentojë

Qeveria e Kosovës ende nuk ka përfunduar procedurat për zgjedhjen e bordit mbikëqyrës të kompleksit metalurgjik Trepça, që do të mundësonte zbatimin e Ligjit...

Zvicra ndihmon Kosovën me mbi 7 milionë euro për promovim të sektorit privat

Mbi 7 milionë euro ka përfituar Kosova për promovim të sektorit privat nga marrëveshja e nënshkruar në mes Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe...

Protestojnë ish-punëtoret e Fabrikës së Gypave, do iu kompensohet borxhi prej 25 milionë eurove

Ish-punëtoret e Fabrikës së Gypave të Ferizajt sot protestuan para Qeverisë së Kosovës duke kërkuar kompensimin e shumës prej 25 milionë eurosh. Po ashtu ata...

Ministri Lekaj dhe Kolonel Ahmeti bisedojnë për sigurinë rrugore

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, me bashkëpunëtorë ka pritur në një takim delegacionin e përbërë nga Drejtori i Divizioni të Komunikacionit rrugor në Policinë...

KIE: Investimet e huaja të një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik

Këshilli i Investitorëve Evropian (KIE), dje ka organizuar për herë të pestë Asamblenë e Përgjithshme. Në këtë asamble ishin prezentë një numër i madh...

Kosova ka kapacitet të prodhojë miell për pesë milionë banorë

Kosova ka rreth 40 mullinj të cilët janë në gjendje të prodhojnë miell për mbi pesë milionë banorë. Pra, edhe pas rënies drastike të...

Weather

Lajme

Nxehet situata në Kuvend, Haradinaj: Marre ju koftë juve të LDK-së

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk duhet t’i dhemb askujt që raporti i Bulliqit të mos jetë pjesë e marrëveshjes. Ai ka...

Avdullah Hoti i ashpër me Haradinajn: Lem të flas se boll fole ti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kryeministrit Haradinaj, i cili u tha se marre që LDK po kërkon heqjen...

Isufi: Nuk duhet të ketë hezitim të votohet edhe raporti i Bulliqit dhe marrëveshje...

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se është arritur një marrëveshje që saktëson elementet që janë kundërshtuar në të kaluarën. Ai...