Banka Botrore, rritet punësimi në Kosovë

Punësimi në Kosovë ka shënuar rritje. Të paktën kështu po thotë një raport i Bankës Botërore, rreth Prirjeve të Tregut të punës në Ballkanin Perëndimor. Sipas...

Nga 24 marsi hiqen kodet e vjetra, përdorët vetëm +383

Telekomi i Kosovës njofton opinionin publik se në zbatim të planit të migrimit të hartuar nga ARKEP për implementimin e kodit shtetëror +383, nga...

Telekomi i Kosovës njofton se nga 24 marsi largohet kodi i vjetër +381

elekomi i Kosovës njofton opinionin publik se në zbatim të planit të migrimit të hartuar nga ARKEP për implementimin e kodit shtetëror +383, nga...

Vitin e kaluar pati rritje në shumicën e sektorëve të industrisë

gjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat Afatshkurtra të Industrisë” për tremujorin e katërt (TM4) 2017. Kjo anketë me të dhënat që ofron...

Ministri Beqaj: 10 milionë euro investime në sektorin privat për nxitjen e zhvillimit ekonomik

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj ka marrë pjesë në punëtorinë e TAIX-it për Programin COSME 2014-2020. Në hapjen e kësaj punëtorie, ministri...

Fundi tragjik i Bitcoin

Bitcoin u rrit për 1,900% vitin e kaluar, para se të binte prapë. Investitori legjendar Warren Buffet ka paralajmëruar se përdoruesit e Bitcoin përballen me...

Japonia ndan gati gjysmë milion Euro për arsimin, mjekësinë dhe sportin në Kosovë

Qeveria e Japonisë do të mbështesë dhe të financojë shtatë projekte të cilat kapin vlerën e më shumë se 470 mijë euro. Skema e projekteve...

OAK takon kryetarin Ahmeti, i adreson shumë probleme që po e preokupojnë biznesin në...

Mos funksionalizimi i zonës ekonomike, vonesa të mëdha në pranimin teknik të objekteve, mungesa e hapësirave për bizneset që ofron Komuna, ishin temë e...

Mbahet Forumi: ‘Investimet në Infrastrukturën e Energjisë’

Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. Në këtë...

Mbyllet për qarkullim rruga në Stan-Tërg

Rruga R129 (Mitrovivë-Bajgorë) në Stan-Tërg, si pasojë e rrëshqitjes së trupit të rrugës, është mbyllur për qarkullim sonte nga ora 18:00, deri nesër në...

Weather

Lajme

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Ministri punëve të jashtme Behgjet Pacolli dhe presidenti i Këshillit Kombëtar të Boshnjakëve, Sulejman Ugljanin, kanë shkëmbyer letra mes vete, pas refuzimit të shkuarjes...

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, Bejtush Gashi po qëndron në një vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë, ku bashkë me...

Pacolli paralajmëron masa reciprociteti me Serbinë për vizita shtetërore

Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës, Behgjet Pacolli ka konfirmuar për Gazetën Express se i është ndaluar hyrja në Serbi pas ftesës së Kryetarit të...